نگاهداری: انتخابات تحقق اراده مردم در حکمرانی است

کد خبر: 1266684

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه انتخابات تحقق اراده مردم در حکمرانی است، گفت: مشارکت بیشتر در انتخابات قدرت چانه‌زنی نظام جمهوری اسلامی را در عرصه بین‌المللی افزایش می‌دهد.

نگاهداری: انتخابات تحقق اراده مردم در حکمرانی است

بابک نگاهداری در نخستین اجلاسیه هم اندیشی اندیشکده های حکمرانی و قانونگذاری استانی که صبح امروز (۱۶ دی ماه) در سالن اجتماعات ساختمان شهید شیخ فضل الله (ره) مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با ابراز تسلیت به مناسبت شهادت جمعی از زائران مزار سردار شهید سلیمانی، در حادثه تروریستی کرمان و همچنین شهادت شهید فائزه رحیمی از نیروهای مرکز پژوهش‌های مجلس در این مراسم، اظهار کرد: راه اندازی ظرفیت‌های اندیشکده ای در سراسر کشور یکی از دغدغه‌های ریاست مجلس شورای اسلامی بود تا بتوانیم از دانش و تجربه همه نخبگان در نظام تصمیم سازی کشور استفاده کنیم.

وی ادامه داد: طراحی اندیشکده های حکمرانی به گونه‌ای بوده که ساختار آن خارج از ساختارهای اداری بوده و شبیه به یک شبکه اجتماعی حقیقی باشد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس بیان کرد: در این زمینه از همکاری دانشگاه‌های دولتی، آزاد و علوم پزشکی هر استان در زمینه‌های تدوین بودجه، برنامه هفتم و آمایش سرزمین بهره مند شویم.

انتخابات تحقق اراده مردم در حکمرانی است

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت مشارکت حداکثری مردم در دوازدهمین دوره انتخابات مجلس و ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان، اظهار کرد: کارکرد انتخابات علاوه بر برگزیدن نمایندگان و مسؤولان آینده کشور و تعیین سرنوشت، راهی برای تحقق اراده مردم در حکمرانی و ابزار تبدیل اراده مردم به کرسی‌های نمایندگی نیز به شمار می‌رود.

نگاهداری با اشاره به اصل ششم قانون اساسی که بر اداره امور کشور با اتکای به آرای عمومی تأکید دارد، افزود: در تاریخ ۴۵ ساله انقلاب اسلامی ۳۹ انتخابات برگزار شده که نشانه‌ای از کارنامه خوب نظام در اتکا به رأی مردم است.

وی با اشاره به بیانات امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه سرنوشت کشور با انتخابات رقم می‌خورد، افزود: رهبر انقلاب نیز یکی از پایه‌های نظام را انتخابات دانسته و گفته اند که مردم سالاری با حضور و مشارکت مردم و ارتباط فکری، عقلی و عاطفی با انقلاب است که شکل می‌گیرد و مردم سالاری عاملی مهم در پایداری ملت ایران است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ادامه داد: مقام معظم رهبری جهاد تبیین را در این مقطع، به معنی افزایش مشارکت در انتخابات دانسته اند.

وی بیان کرد: پاره‌ای مشکلات معیشتی ممکن است که مشارکت مردم را تحت تأثیر قرار دهد و از سوی دیگر توطئه دشمنان که حضور مردم را کم اثر یا بی اثر جلوه کنند و در نتیجه مردم را از مشارکت در انتخابات بازدارند. از همین روی رهبر انقلاب گفته اند که تمرکزمان باید بر افزایش مشارکت در انتخابات قرار گیرد.

ارجحیت توسعه انسانی بر توسعه اقتصادی در نظام اسلامی

نگاهداری به تبیین اهمیت مشارکت مردم در انتخابات از منظر مبانی دینی و منافع ملی پرداخت و افزود: آنچه در نظام اسلامی اهمیت دارد، تعالی انسان و توجه به این نکته است که توسعه انسانی بر توسعه اقتصادی ارجحیت دارد. در نظام اسلامی باید رشد فکری و عقلی انسان رخ دهد و زمینه این رشد در عرصه سیاسی، انتخابات است.

وی با بیان اینکه باید عرصه سیاست و انتخابات را به معرکه رشد عقلی و علمی آحاد جامعه تبدیل کنیم، افزود: انتخابات قوی‌ترین دفاع از مردم سالاری دینی است و اگر مردم سالار نباشیم، از رشد افراد در جامعه که همراه با فکر کردن و خطا کردن است، جلوگیری کرده ایم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس تأکید کرد: اگر مردم در خانه‌هایشان بنشینند و دیگران برای آنان تصمیم بگیرند، مردم فرصت حضور در مدرسه زندگی اجتماعی را پیدا نمی‌کنند. این حضور در مدرسه زندگی اجتماعی خود اصلی ترین زمینه برای رشد عقلی و فکری آحاد جامعه است.

وی با بیان اینکه حضور اجتماعی مردم باعث می‌شود که مردم سالاری دینی معنای حقیقی خود را پیدا کند، افزود: با این دیدگاه، رأی دادن فقط حق مردم نیست، بلکه وظیفه آنان نیز تلقی می‌شود.

مسؤولیت آحاد مردم در رشد و پیشرفت جامعه

نگاهداری توضیح داد: در نگاه اسلامی رأی دادن هم حق است و هم وظیفه چون هر فردی در هر جایگاهی که قرار دارد، نسبت به رشد و پیشرفت جامعه مسؤول است. انتخابات فرصتی برای تصحیح کردن جامعه و تصحیح کردن خودمان به حساب می‌آید که همه این موارد باعث رشد اجتماعی و رشد و بالندگی جامعه می‌شود.

وی با بیان اینکه مشارکت در انتخابات باعث نزدیک شدن ذهن جمعی دینی مردم می‌شود، افزود: آیا در فضای بسته که مانع رشد و بالندگی می‌شود، حکمرانی مردمی فرصت حضور پیدا می‌کند؟

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه ستاد حکومت در چنین فضایی باید بتواند تصمیم گیری را به مردم بسپارد، افزود: در این صورت مردم می‌توانند بر نظام تصمیم گیری نظارت کرده و اجرا را به عهده بگیرند.

وی ادامه داد: این رویکرد به رشد دانش اجتماعی منجر می‌شود، زیرا دانشی به درد می‌خورد که از پستوها بیرون آمده باشد و به درد مشکلات اجتماعی بخورد.

نگاهداری با اشاره به اینکه ادبیات مشارکت در کشور ابتدا توسط شیفتگان اندیشه غربی در کشور رواج یافت، گفت: با این حال مردم سالاری در متن معارف اسلامی قابل تئوریزه شدن است و این بزرگترین خدمت به مردم سالاری دینی است که به پیشرفت اندیشه سیاسی اسلامی چه از لحاظ نظری و چه از لحاظ عملی منجر می‌شود.

مردم باید مورد اعتماد مسؤولان قرار گیرند

وی با تأکید بر ضرورت افزایش انسجام اجتماعی، گفت: اعتماد اجتماعی در جامعه باید تقویت شود. مسؤولان باید به مردم اعتماد کنند و مردم باید مورد اعتماد مسؤولان قرار گیرند تا هم افزایی در جامعه افزایش یابد. مشارکت مردم و شکل گیری گفت‌وگوهای اجتماعی در بستر انتخابات می‌تواند باعث افزایش اعتماد عمومی شود.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ادامه داد: انتخابات از منظر فرصت برای کاهش تعارضات اجتماعی و افزایش وحدت اجتماعی نیز اهمیت دارد.

وی تأکید کرد: انتخابات فرصتی فراهم می‌آورد که افراد ببینند چقدر به یکدیگر نیازمند هستند و هماهنگی‌ها و بهره وری بین افراد جامعه افزایش پیدا می‌کند.

نگاهداری گفت: با افزایش هماهنگی بین افراد جامعه، کیفیت تصمیمات مجلس و دولت نیز افزایش پیدا خواهد کرد، در واقع هر اندازه مشارکت بالا برود انحرافات و سوگیری‌های تصمیمات کلان کاهش می‌یابد، چراکه هر کسی نقطه ضعف دیگری را برطرف خواهد کرد.

وی با بیان اینکه انتخابات فرصت تحقق عدالت در کشور است، افزود: شاید بهترین تعریف عدالت این باشد که ما فرصت رشد ظرفیت‌های انسان‌ها را فراهم می‌کنیم و با رشد برابر مردم، فساد قطعاً کاهش پیدا می‌کند چراکه با افزایش مشارکت مردم، نظارت آنان در امور مختلف قوی‌تر از گذشته شکل می‌گیرد و از سوی دیگر سازوکار نظارت مردم نیز مهیا می‌شود و در نتیجه قدرت توزیع عادلانه تری در جامعه خواهد داشت.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس تأکید کرد: مشارکت بیشتر در انتخابات قدرت چانه زنی نظام جمهوری اسلامی را در عرصه بین المللی نیز افزایش می‌دهد.

تبیین عملکرد مجلس یازدهم

وی با بیان اینکه نیاز است روایت‌های قوی‌تری از اقدامات مجلس در اختیار مردم قرار گیرد، مجلس یازدهم در چهار حوزه عملکرد قابل توجهی داشته است.

نگاهداری گفت: در مجلس یازدهم، ۱۲ قانون در مبارزه با فقر تدوین شده که نشان دهنده حمایت مجلس از اقشار مختلف مردم است.

وی با اشاره به تصویب ۹ قانون در مجلس یازدهم با موضوع برقراری عدالت، گفت: این دوره از مجلس هدف برقراری عدالت را دنبال کرده است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به مصوبات مجلس در خصوص ارتقای کارآمدی و قابلیت‌های قوانین، افزود: در این دوره در راستای مبارزه با فساد و شفافیت هشت قانون به تصویب رسید.

وی با اشاره به رهنمودهای رهبر انقلاب برای تلاش در افزایش مشارکت مردم در انتخابات، خاطرنشان کرد: اندیشکده های حکمرانی زمینه‌های مناسبی برای تبیین مشارکت در انتخابات و افزایش حضور مردم در این عرصه هستند./ مهر

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد