زمانی که محرومیت از نیروی نظامی موجب رشد اقتصادی معرفی می‌شد!

کد خبر: 1270293

یک روزنامه زنجیره‌ای همسو با خانواده مرحوم ‌هاشمی می‌گوید روزنامه کیهان دچار فراموشی شده و گرنه به یاد می‌آورد که سال 1367، تیتری از سخنان ‌هاشمی رفسنجانی، مبنی بر لزوم تقویت صنایع موشکی کشور منتشر کرده است.

زمانی که محرومیت از نیروی نظامی موجب رشد اقتصادی معرفی می‌شد!

روزنامه آرمان می‌نویسد: عید سال ۹۵ صفحه توئیتر آیت‌ا...‌ هاشمی رفسنجانی جمله‌ای را در ارتباط با توان موشکی نیروهای مسلح به نقل از وی توئیت کرد که واکنش و تعجب بسیاری را برانگیخت: «دنیای فردا دنیای گفتمان‌هاست، نه دنیای موشک‌ها» البته کمی بعد اصلاحیه این توئیت چنین منتشر شد که «دنیای فردا دنیای گفتمان‌هایی نظیر انقلاب اسلامی است نه موشک‌های قاره‌پیما و بمب‌های هسته‌ای» البته سایت «انتخاب» به نقل از یک منبع مطلع نوشت: «آنچه در اخبار به‌عنوان توئیتر آیت‌ا...‌ هاشمی منتشر می‌شود، حساب کاربری یکی از دوستداران ایشان است و محتوای آن، هیچ ارتباطی به آیت‌ا...‌ هاشمی ندارد.»

کانال سایت انتخاب در ادامه با اشاره به جمله منتسب به ‌هاشمی رفسنجانی در ارتباط با توانمندی موشکی کشور در توئیتر وی، نوشت: «به‌نظر می‌رسد، کوتاه‌کردن ناشیانه جمله (که البته جزء قواعد توئیتر است) باعث بروز برداشت‌های متفاوت شده است. جمله اصلی این است: «دنیای فردا، دنیای گفتمان‌هایی نظیر انقلاب اسلامی است، نه موشک‌های قاره‌پیما و بمب‌های هسته‌ای.»

آرمان می‌افزاید: ظاهرا برخی برای نیل به اهدافشان اخلاق را فراموش کرده و توجهی به تکذیب عبارت منتشر شده با نقل از آیت‌ا...‌ هاشمی در ۷ سال پیش ندارند، مانند کیهان که در مطلبی بر «ضرورت پاسخ به گروهک‌های تروریستی در منطقه» نوشت و تیتر زد: «دنیای امروز دنیای موشک‌هاست آن هم از نوع خیبرشکن!» به گزارش کیهان، در روزگاری یکی از چهره‌های فقید سیاسی در اظهاراتی عجب گفته بود: دنیای امروز دنیای گفتمان‌هاست نه دنیای موشک‌ها! این سخن در زمان خود بسیار مورد نقد و بررسی کارشناسان مختلف قرار گرفت، اما با گذشت حدود کمتر از 10 سال از بیان این سخن، اینک به‌خوبی می‌بینیم که در دنیای امروز «گفتمان» در منطق غرب جایگاهی ندارد و فقط با زبان موشک و سلاح می‌توان با طرف غربی و استکباری سخن گفت.

در مهر ماه هم کیهان در ستون خوانندگان نوشته بود: کاش آقای‌‌ هاشمی هم زنده بود تا با چشمانش ببیند دنیای امروز نه دنیای گفتمان‌ بلکه دنیای موشک‌هاست.»

آرمان در پایان می‌نویسد: برای پاسخ به ادعاهای تکرار مخالفان آیت‌ا... ‌هاشمی لازم است به صفحه اول روزنامه کیهان در فروردین سال ۶۷ بازگشت: «لزوم تقویت صنایع موشکی برای مقابله با توطئه دشمنان» اگرچه تاریخ آن به سختی خوانده می‌شود، اما مربوط به فروردین‌ماه 1367 است. سالی که جنگ به اوج جنایات ارتش بعث عراق در موشک باران شهرهای ایران، به‌خصوص تهران رسیده بود. حتما به یاد دارید آن توئیت کذایی را و پس‌ از آن سیل توهین‌ها و تهمت‌هایی که مثل همیشه نسبت به امین‌ترین شخصیت تاریخ معاصر ایران روا داشته بودند که انگار آیت‌ا...‌ هاشمی بخشی از خاک ایران عزیز را فروخته است. فرماندهی دلیر در جنگ 8 ساله که برای برقراری صلح به امام عزیز پیشنهاد داده بود که حاضر است محاکمه شود و حتی اعدام، ولی بگذارید جنگ تمام شود. واقعا کیست که نداند آیت‌ا...‌ هاشمی رفسنجانی به‌عنوان سردار سازندگی برای این کشور چه‌ کارهای عظیمی کرده است.»

تقلای روزنامه زنجیره‌ای آرمان برای انکار موضع مرحوم‌ هاشمی در حالی است که اولا منطق برجام، خلع قدرت از کشور بود و پس از آن که غرب تعهداتش برای لغو تحریم را گروگان گرفت و خواستار مذاکره و توافق جدید درباره قدرت نظامی (موشکی) و نفوذ منطقه‌ای شد، جریان غربگرا در دولت و بیرون از آن هم ضرورت برجام 2 و 3 را زمزمه

کردند.

ثانیا به روزنامه آرمان باید یک نکته واضح را یادآور شد و آن این که میزان حال فعلی افراد است. آقای‌ هاشمی نه در فروردین سال 1367 بلکه در دی ماه سال 1395 درگذشت. آن توئیت هم تنها موضع نادرست مرحوم ‌هاشمی و رسانه‌های وابسته به وی نبود که بشود تکذیب و انکار کرد. آقای ‌هاشمی ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ هم در اجلاس آموزش و پرورش و در اظهاراتی نامربوط به این همایش اظهار کرد: «اگر می‌بینید آلمان و ژاپن محکم‌ترین اقتصاد دنیا را دارند، بعد از جنگ جهانی دوم از اینکه نیروی نظامی داشته باشند محروم شدند... نیروهای نظامی بیشترین خرج کشورهای در حال جنگ را می‌بردند و از این رو با این اقدام پول‌هایشان آزاد شد و به‌دنبال کارهای علمی و تولیدی رفته و اقتصاد دانش‌بنیان برای خود درست کردند. این راه در ایران باز شده و مطمئنم دوره دوم دولت روحانی می‌تواند ما را به آنجا برساند!»

اینجا هم مرحوم‌ هاشمی از خلع سلاح شدن آلمان و ژاپن توسط غرب تمجید می‌کند و آن را موجب رشد و پیشرفت اقتصادی می‌شمارد! «محرومیت از داشتن نیروی نظامی» که باید مورد اعتراض قرار بگیرد، به واسطه مشورت مسموم برخی مشاوران تمجید می‌شد و این در حالی بود که بر خلاف ادعای مذکور، گزارش همان سال مؤسسه تحقیقات صلح استکهلم نشان می‌داد آلمان و ژاپن در رده بالای اختصاص بودجه نظامی در جهان بوده‌اند. ژاپن با اختصاص 40.9 میلیارد دلار در رتبه هشتمین کشوری قرار داشت که بیشترین بودجه نظامی را در جهان دارد. پس از ژاپن نیز، کشور آلمان با اختصاص 36.7 میلیارد دلار در رتبه نهم قرار گرفته که حدوداً 4 برابر بیشتر از بودجه دفاعی ایران بود. در سال گذشته میلادی هم آلمان با وجود رکود اقتصادی ایجاد شده، ۱۰۰ میلیارد یورو به بودجه نظامی خود اضافه کرد./کیهان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها