ادعای گروسی درباره تولید اورانیوم 60 درصدی ایران

کد خبر: 1272454

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شده ایران کماکان در حال افزایش میزان ذخایر اورانیوم 60 درصدی خود است اما سرعت تولید این محصول را کاهش داده است.

ادعای گروسی درباره تولید اورانیوم 60 درصدی ایران

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس اتمی در مصاحبه‌ای با نیویورک‌تایمز در روز پنج‌شنبه گفته ایران کماکان در حال افزایش میزان اورانیوم 60 درصدی خود است اما سرعت تولید این محصول را اندکی کاهش داده است.

مدیرکل آژانس گفت: «کمی کاهش [در سرعت تولید اورانیوم

60 درصدی] مشاهده می‌شود. آنها هنوز دارند به ذخایر خود اضافه می‌کنند اما با سرعتی آهسته‌تر.»

روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته گروسی به طور دقیق مشخص نکرده که کاهش سرعت غنی‌سازی اورانیوم از چه زمانی آغاز شده است.

گروسی اواخر ماه گذشته مدعی شده بود ایران در حال مجازات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بابت اقداماتی است که آمریکا و کشورهای اروپایی مرتکب شده‌اند.

او در آن مصاحبه در روز 29 دی‌ماه که در حاشیه اجلاس داووس انجام شد مدعی شد: ««وضعیت ناامیدکننده‌ای است. ما فعالیت‌هایمان را در آنجا انجام می‌دهیم اما در پایین‌ترین سطح. آنها همکاری را به صورت بی‌سابقه‌ای محدود کرده‌اند.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال‌های گذشته برخی از ادعاهای مطرح‌شده از سوی رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته‌ای ایران را مورد توجه قرار داده و تکرار کرده است. تهران این ادعاها را ساختگی دانسته و آنها را رد کرده است.

علاوه ‌بر این، برخی از اظهارنظرهای «رافائل گروسی»، مدیرکل آژانس اتمی که خارج از حیطه وظایف تخصصی او مطرح می‌شوند بارها واکنش مقام‌های ایران را در پی داشته است.

به عنوان مثال، او در مصاحبه‌ای در شهریورماه عدم بازگشت دولت

جو بایدن به برجام را توجیه کرد. رافائل گروسی در آن نشست در پاسخ به یک خبرنگار گفت: «درباره سؤال دیگر که به توانایی برای بازگشت به برجام مربوط می‌شود اجازه بدهید این را بگویم که حتی در آغاز به کار دولت در سال ۲۰۲۱ در واشنگتن آنها داشتند از یک برجامِ طولانی‌تر و قوی‌تر صحبت می‌کردند.»

وی در ادامه به توجیه رفتار دولت بایدن پرداخت و گفت: «بنابراین آنها درست از همان آغاز برای آن شرط می‌گذاشتند چون می‌دانستند که برجامی که در سال ۲۰۱۵ امضا شده بود، بعد از خروج [آمریکا] از آن در سال ۲۰۱۸ و بعد از گذشت نزدیک به ۳ سال که ایران اقدام به غنی‌سازی مواد هسته‌ای بیشتری در سطوح بالاتر کرده بود احتمالاً دیگر آن اثر لازم را نداشت.»

وی اضافه کرد: «البته از لحاظ سیاسی نمی‌شد گفت که ما برجام را دور می‌اندازیم، چون آن توافق هنوز در آنجا بود. اما این دیدگاه... این درک وجود داشت که لازم بود نوعی اصلاحات [در توافق] اعمال

شوند.»

 کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای این کشور متهم کرده‌اند. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است.

ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح‌آمیز دارد.

به گزارش فارس، علاوه‌ بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

کیهان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها