تغییرات کابینه در سال ۱۴۰۲ | چه کسانی از دولت جدا شدند؟

کد خبر: 1282137

برخی اعضای کابینه‌ی دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۲ از قوه مجریه جدا شدند که در این گزارش نگاهی به این وقایع می‌اندازیم.

 تغییرات کابینه در سال ۱۴۰۲ | چه کسانی از دولت جدا شدند؟

دولت سیزدهم در سال گذشته چندین تغییر را در کابینه و وزیران صورت داد؛ از برکناری یک وزیر گرفته تا استعفای دو عضو دیگر از کابینه و جابجایی دو دولتمرد دیگر. در این گزارش نگاهی به تغییرات کابینه دولت سیزدهم در سال 1402 می‌اندازیم:

** استعفای وزیر آموزش و پرورش

فروردین 1402 ماهِ پُر جابجایی در دولت بود؛ 14 فروردین‌ماه سال گذشته رئیس‌جمهور با استعفای یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش موافقت کرد و رضامراد صحرایی رئیس وقت دانشگاه فرهنگیان را به سرپرستی این وزارتخانه منصوب کرد.

ماجرای رفتن نوری از دولت از این قرار بود که روزهای پایانی سال 1401 پرداخت حقوق معلمان با تأخیر انجام گرفت و انتقادات زیادی علیه وزیر آموزش و پرورش به‌وجود آورد بود که رئیسی به معاون اول خود دستور داد موضوع را بدون اغماض بررسی و مقصر را شناسایی و معرفی کند؛ مخبر هم پس از بررسی به رئیسی گزارش داد مقصر اصلی در این زمینه وزارت آموزش و پرورش بوده است.

رضامراد صحرایی 9 خرداد سال گذشته از نمایندگان مجلس رأی اعتماد گرفت و بر کرسی وزارت آموزش و پرورش تکیه زد.

** برکناری ساداتی‌نژاد از وزارت جهاد

22 فروردین 1402 بود که بهادری‌جهرمی سخنگوی دولت اعلام کرد سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی از این وزارتخانه کنار گذاشته شد و محمد آقامیری رئیس سازمان دامپزشکی سرپرست این وزارتخانه شد.

بعد از آن، محمدعلی نیکبخت که سابقه‌ی معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی و هم‌چنین ریاست جهاد کشاورزی سیستان را در کارنامه‌ی خود داشت، از سوی سید ابراهیم رئیسی به مجلس معرفی شد و 30 خرداد 1402 با رأی نمایندگان مجلس، به منصب وزارت انتخاب شد.

** تغییر رئیس سازمان برنامه و بودجه

سخنگوی دولت 22 فروردین خبر جابجایی رئیس سازمان برنامه و بودجه‌ی کشور را اعلام کرد؛ بر این اساس مسعود میرکاظمی جای خود را در ساختمان بهارستان به داود منظور داد.

منظور رئیس وقت سازمان امور مالیاتی بود که جایگزین میرکاظمی شد. بهادری‌جهرمی گفته بود میرکاظمی از اواسط 1401‌ به دلیل ناراحتی قلبی چند بار از رئیس‌جمهور خواسته بود مسئولیتش را به فردی دیگری واگذار کند.

** سجادی رفت؛ هاشمی جایگزین شد

بحث استعفای سید حمید سجادی وزیر وقت ورزش از اوایل سال گذشته بعضاً مطرح می‌شد؛ بالگرد حامل حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان، چهارم اسفند 1401 هنگام فرود در مجموعه ورزشی شهرستان بافت در حالی که نزدیک به نشستن بود سقوط کرد و برخی سرنشینان آن زخمی شدند که به مراکز درمانی انتقال یافتند و اسماعیل احمدی رئیس حوزه وزارتی وزارت ورزش نیز جان خود را از دست داد.

سجادی هم به‌دلیل آسیبی که به طحال وی در همان سانحه بالگرد وارد شد، تحت عمل جراحی قرار گرفت و دچار مصدومیت شد. او به‌‌دلیل عارضه ناشی از سقوط بالگرد و ضرورت ادامه درمان، دوبار تقاضای استعفای خود را تقدیم رئیس‌جمهور کرده بود و رئیسی 20 شهریور کیومرث هاشمی رئیس سابق کمیته ملی المپیک را به مجلس معرفی کرد.

هاشمی 27 شهریور توانست از نمایندگان رأی اعتماد بگیرد و به وزارت ورزش رفت.

** تغییر رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک

سخنگوی دولت 2 فروردین‌ماه سال گذشته سومین تغییر را انتصاب محمدصادق خیاطیان رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری به مدیرعاملی صندوق نوآوری و شکوفایی کشور اعلام کرد. 30 مهر 1402 بود که مصطفی زمانیان معاون سابق وزیر علوم به این منصب انتخاب شد.

بر اساس این گزارش، تاکنون وزارتخانه‌های صمت، ورزش، تعاون، آموزش و پرورش، جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی تغییر کرده‌اند./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها