مرگ و میر وحشتناک ویروس کرونا در روزهای پیش رو

کد خبر: 1053826

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به آمار رو به رشد بیماری کرونا در کشور، گفت: درحالی که اکنون هم تخت برای بستری بیماران جدید مبتلا به کرونا به سختی پیدا می‌شود، پیش‌بینی ما افزایش بسیار بیشتر مبتلایان به بیماری است.

ویروس کرونا در اواخر سال 2019 پیدا شد. ویروس کرونا زندگی مردم جهان را با تغییراتی مواجه کرد که کمتر کسی پیش از آن به این تغییرات فکر می کرد. ویروس کرونا هزمان با سال 2020 تبدیل به اپیدمی خطرناک جهان شد. ویروس کرونا همچنان پس از بیش از یک سال از شیوع جهانی قربانی می گیرد.  ویروس کرونا با جهش هایی که دارد روز به روز به شکل خطرناک تری در آمده است. 

مرگ و میر وحشتناک ویروس کرونا در روزهای پیش رو

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به آمار رو به رشد بیماری کرونا در کشور، گفت: درحالی که اکنون هم تخت برای بستری بیماران جدید مبتلا به کرونا به سختی پیدا می‌شود، پیش‌بینی ما افزایش بسیار بیشتر مبتلایان به بیماری است.

ویروس کرونا

دکتر مسعود مردانی گفت: متاسفانه در حال حاضر در اوج پیک چهارم کرونا قرار داریم و موارد جدید ابتلا به بیماری روز به روز در حال افزایش است و این در حالی است که تخت‌های بیمارستانی که مبتلایان کرونا اختصاص دارد و بخش‌های مراقبت‌های ویژه کاملا مملو و پر هستند تا جایی که جا برای بستری بیمار جدید به سختی پیدا می‌شود. یکی از موضوعاتی که پرسنل بیمارستانی را کلافه کرده است نداشتن جای کافی برای بستری و کار طاقت‌فرسایی است که به دنبال گسترش شیوع بیماری انجام می‌دهند.  

وی افزود: البته خرسندیم که اکثر داروهایی که برای این بیماران استفاده می‌کنیم تولید داخلی هستند و عزیزان در صنعت داروسازی هم تلاش زیادی برای تهیه دارو می‌کنند و از این منظر ما دچار مشکل نشدیم؛ این درحالی است که برخی کشورهای همسایه ما هنوز هم از دسترسی به داروهای اصلی کرونا محروم هستند ولی ما خوشبختانه داروهای ایرانی خوبی داریم که خوب جواب داده است و در حد نیاز مردم تامین می‌شود.

وی با اشاره به آمار بالای مرگ و میر ناشی از کرونا در شرایط فعلی،‌ اظهار کرد: افزایش آمار در حالی رخ داده است که ما پیش‌بینی می‌کنیم آمار مرگ و میر از این هم  خیلی بیشتر شود.

این متخصص بیمای‌های عفونی، اظهار کرد: کرونای بریتانیایی قواعدی که قبلا با آن آشنا شده بودیم را به هم ریخته است. با ویروسی جهش یافته طرف هستیم که سرایت پذیری بسیار بالایی دارد. عمده بیمارانی که به ما مراجعه می‌کنند با ابتلای خانوادگی هستند. متاسفانه نوع جهش یافته کرونا به سرعت در ریه‌های فرد بیمار می‌نشیند و درگیری ریوی و نارسایی تنفسی ایجاد می‌کند که می‌تواند منجر به مرگ و میر شود. از طرف دیگر عوارض ناشایعی همچون عوارض قلبی، آنسفالیت و... که ما قبلا کمتر شاهد آن بودیم اکنون در بیماران نمود بیشتری پیدا کرده است.

وی افزود: در نوع ووهان ویروس کرونا همه می‌گفتیم کودکان یا به بیماری مبتلا نمی‌شوند یا حالت خفیف آن را تجربه می‌کنند اما اکنون کودکان و نوجوانان هم مبتلا می‌شوند و گاهی اوقات در علائم و ابتلا تفاوت چندانی با بزرگسالان ندارند.

مردانی تاکید کرد: به نظر می‌رسد گونه غالب ویروس در کشور به طرف گسترش شیوع نوع انگلیسی می‌رود و شیوع موارد بیمای با این ویروس از اکثر استان‌های کشور گزارش شده است ولی برای اینکه بگوییم دقیقا گونه غالب ویروس در شرایط فعلی نوع جهش یافته انگلیسی است منوط به اعلام نتایج آزمایش‌هایی باشد که به آزمایشگاه فرستادیم.

وی درباه مباحثی که پیرامون تعطیلی پایتخت مطرح می‌شود، اظهار کرد: نمی‌توان گفت وضعیت پایتخت از قرمز به سمت سیاه شدن پیش می‌رود اما عملی شدن موضوع  تعطیلی و محدودیت‌ها در کنترل بار بیماری در تهران بسیار موثر است، تقاضای ما تعطیلی ۱۰ روزه مناطق قرمز و نارنجی بوده است.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره پیش‌بینی از شرایط کرونا در کشور طی روزهای آتی، گفت: اگر تعطیلی و محدودیت‌ها به خوبی اجرا شود و مردم همکاری لازم را داشته باشند امیدواریم همه چیز به زودی ختم به خیر شود.

وی با اشاره به نزدیکی به ماه مبارک رمضان، بیان کرد: ما اعتقاد داریم در این ماه مردم می‌توانند به خوبی با ما همراهی کرده و نکات و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و از رفتن به دورهمی‌های افطاری خودداری کنند آمار ابتلا هم پایین‌تر خواهد آمد.

مردانی تاکید کرد: سال قبل این موقع فروردین خوبی داشتیم زیرا رعایت و همکاری خوبی از سوی مردم صورت گرفت و نتیجه آن را با کنترل نسبی بیماری شاهد بودیم ولی دچار ساده انگاری شدیم و اوج بیماری در تابستان تکرار شد. برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقی باید بدانیم که تجربه‌های تلخ را آزمودن خطا است.

وی گفت: صحبت‌هایی در مورد لغو طرح ترافیک برای جلوگیری از تجمع در وسایل حمل و نقل عمومی گفته می‌شود اما باید دقت کنیم لغو طرح ترافیک باعث نشود که اتفاقا در محدوده طرح شاهد شلوغی و ترافیک بیشتری باشیم و لغو طرح باعث شود افراد آزادانه‌تر از خانه خارج شده و به این محدوده طرح بیایند.

ویروس کرونا آژیر قرمز در سراسر ایران را فعال کرد

از امروز ۱۸ فروردین 257 شهر در کشور در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفتند.

ویروس کرونا

هم‌اکنون ۲۵۷ شهرستان قرمز، ۱۲۹ شهرستان نارنجی، ۵۱ شهرستان زرد و فقط ۱۱ شهرستان آبی هستند.

سرعت افرایش بستری در خیز سراسری چهارم به مراتب شدیدتر از خیزهای قبلی است.

به نوشته اپلیکیشن ماسک، ضروری است ستاد ملی کرونا بلافاصله دو هفته تعطیلی کامل سراسری (شامل تمامی ادارات دولتی، شرکتها و اصناف غیر ضروری)، منع کامل سفر (شامل خودروهای شخصی و وسایل نقیله عمومی)، بیرون بر شدن تمامی رستورانها و غذاخوری هتل‌ها، محدودیت جدی تردد شامگاهی و اعمال جرایم سنگین برای هرگونه مراسم یا تجمعات در سراسر کشور وضع کند.

ویروس کرونا

فهرست مشاغلی که در شهرهای قرمز مجاز به فعالیت هستند

ویروس کرونا

آیا واقعا گونه‌های جدید و جهش یافته ویروس کرونا در راه هستند؟

یک متخصص ارشد بیماریهای عفونی در ترکیه با بیان اینکه کروناویروس مستعد جهش یافتن است هشدار داد: احتمال بروز گونه‌های بیشتر این ویروس وجود دارد.

ویروس کرونا

دکتر "اسماعیل بالیک" رئیس دپارتمان بیماریهای عفونی در دانشگاه آنکارا گفت: بدیهی است که کروناویروس مستعد جهش یافتن است و ممکن است جهان در آینده شاهد بروز سویه های جدیدی از آن باشد.

وی افزود: مهمترین عامل افزایش خطر جهش پیدا کردن، شیوع هرچه بیشتر ویروس است و در حال حاضر این ویروس مستعد جهش های جدید است.

خطر جهش های گوناگون ویروس کرونا 

این متخصص تاکید کرد: هرچه ویروس در یک مکان بیشتر پخش شود، احتمال جهش منحصر به فرد در آن منطقه بیشتر است. همچنین جهشی مختص ترکیه نیز ممکن است بوجود آید. در این صورت، لازم است تحقیقات در این رابطه انجام شود.

ویروس کرونا

اسماعیل بالیک اظهار کرد: گونه ای از ویروس که اولین بار در انگلیس شناسایی شد مهمترین فاکتور در بروز موج سوم بیماری کووید-۱۹ است که اکنون جهان به ویژه اروپا با آن درگیر است.

بیمارستان‌های پایتخت برای افزایش بیماران کرونایی جدید آماده باشند

آیا واقعا برای کسانی که یک بار کرونا گرفته و بهبود یافته اند، تزریق یک دوز واکسن کرونا کافیست؟

وی با اشاره به اظهارات اخیر وزیر بهداشت ترکیه گفت: کروناویروس انگلیسی ۷۵ درصد از مجموع موارد ابتلا در ترکیه را شامل می شود.

به گفته بالیک، کروناویروس انگلیسی ۴۰ تا ۷۰ درصد مسری تر است اما نسبت به گونه اصلی ویروس کشنده تر نیست.

این کارشناس سلامت بر ضرورت محتاط بودن تاکید و از مردم درخواست کرد از حضور در مناطق شلوغ خودداری کرده و اقدامات احتیاطی و بهداشتی را رعایت کنند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت