چمن مصنوعی فوتبالی استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

کد خبر: 1051625

شاید شما هم در سایت های خبری دیده باشید که مسئولین ورزشگاه ها به جای استفاده از چمن طبیعی برای زمین های فوتبال و یا سایر ورزش ها، از چمن مصنوعی استفاده می کنند. چمن مصنوعی اگر به درستی انتخاب شود، مزیت های بسیاری در مقایسه با چمن طبیعی خواهد داشت. داشتن اطلاعات کافی در زمینه چمن مصنوعی، می تواند راهکاری برای رسیدن به نتیجه بهتر باشد. مهمترین مساله ای که در انتخاب چمن مصنوعی ورزشی باید در نظر گرفته شود، سلامت بازیکنان است. ما در این مقاله نکات مهم در انتخاب چمن مصنوعی فوتبالی باکیفیت و همچنین برخی از مزیت های استفاده از چمن مصنوعی در مقایسه با چمن طبیعی را بررسی خواهیم کرد.

11

مزیت های چمن مصنوعی فوتبالی در مقایسه با چمن طبیعی

از آنجا که کشور ایران دارای اقلیم خشک است و کم آبی یکی از مهمترین مخاطرات طبیعی در منطقه محسوب می شود؛ استفاده از چمن مصنوعی می تواند راهکاری عالی برای صرفه جویی در مصرف آب باشد. تصور کنید به همین راحتی از هدر رفتن هزاران لیتر آب که شاید بتواند جان صدها موجود زنده را نجات دهد، جلوگیری می شود. این از مهمترین مزایای چمن مصنوعی در مقایسه با چمن طبیعی است. علاوه بر این، با نصب چمن مصنوعی، به هزینه های سرسام آور خرید کود شیمیایی، استخدام نیروی انسانی، هرس کردن و دیگر اقدامات نیز نیازی نیست و تنها با یک مرتبه پرداخت هزینه، می توان تا چندین سال از آن استفاده مفید برد. مقاومت و دوام بالای چمن مصنوعی درشرایط آب و هوایی مختلف نیز یکی از مهمترین مزایای آن به حساب می آید.

طبیعتاً بکارگیری چمن مصنوعی فوتبالی باکیفیت و مرغوب، از سلامت بازیکنان در مقابل ضربات احتمالی حین بازی پیشگیری می نماید. در کشور ایران، چمن مصنوعی فوتبالی در بین انواع چمن های مصنوعی ورزشی، کاربرد فراوانی دارد. در ادامه برخی از مهمترین شاخصه هایی را که یک چمن مصنوعی فوتبالی مرغوب لازم است داشته باشد، بررسی خواهیم کرد.

شاخصه های مهم در انتخاب چمن مصنوعی فوتبالی

چمن مصنوعی ها بسته به نوع کاربرد، با شاخصه های مختلفی مانند نوع بستر زیرین، ارتفاع الیاف و تراکم تولید می شوند. اگر کمیت و کیفیت این شاخصه ها کمتر از مقدار قابل قبول باشد؛ بدون شک ضربه پذیری چمن کاهش پیدا کرده و موجب نارضایتی بازیکنان خواهد شد. علاوه بر این، هر چه کیفیت چمن مصنوعی بهتر باشد، دوام و ماندگاری آن نیز بالاتر خواهد بود. ما در اینجا شاخصه های مهم یک چمن مصنوعی فوتبالی با کیفیت را برایتان آماده کرده ایم.

 • داشتن ارتفاع الیاف بین۵۰ تا ۶۰ میلیمتر
 • تراکم طولی چمن از ۱۴۰ تا ۱۶۰ گره بر متر طول
 • داشتن حداقل ۱۰ رشته نخ (۵ رشته نخ دوبل) در هر گره
 • ضخامت نخ یا دیتکس نخ از ۱۲۰۰۰ به بالا
 • تعداد لایه بکینگ بکار رفته حداقل ۲ لایه و در بهترین حالت ۳ لایه
 • نخ چمن ترجیحاً از نوع آوندی یا وریدی،w  شکل،S  شکل

هر کدام از این عوامل ضربه پذیری چمن را بسیار بالا برده و از ایجاد آسیب به بازیکنان پیشگیری می نماید. برای مثال هرچه تراکم بافت یک چمن مصنوعی بیشتر باشد، طبیعتا  نرمی و لطافت چمن بیشتر بوده و در مقابل ضربه منعطف تر است. البته ناگفته نماند موارد ذکر شده در بالا، همگی عواملی هستند که بر روی قیمت چمن مصنوعی نیز اثرگذار خواهند بود. البته قیمت محصولات ورزشی برخی از شرکت های تولید کننده چمن مصنوعی مانند شرکت خانه چمن به نشانی اینترنتی https://khanechaman.com/، با وجود کیفیت بالا، بسیار مقرون به صرفه است. این شرکت در تولید محصولات فوتبالی خود، خطوط سفید رنگ موجود در زمین فوتبال را نیز با نخ سفید رنگ بافته و به این صورت دیگر نیازی به رنگ آمیزی الیاف چمن و صرف هزینه دوباره نیست.

12

 

استانداردهای فیفا برای چمن مصنوعی زمین فوتبال بر چه اساسی هستند؟

همان طور که می دانید، یک زمین فوتبال باکیفیت باید کلیه استانداردهای مصوبه فدراسیون جهانی فوتبال را داشته باشد.  استانداردهای فیفا بر اساس میزان ایمنی، دوام، کیفیت محصول و عملکرد مناسب برای بازیکنان تنظیم شده است. تست های صورت گرفته برای بررسی استانداردهای فیفا، شامل تست کیفیت مواد اولیه در بخش آزمایشگاه و تست های بعد از نصب چمن مصنوعی است که ما در اینجا شرح این تست ها را به صورت خلاصه گردآوری کرده ایم. تست های انجام شده شامل موارد زیر است:

 • ترکیبات شیمیایی تشکیل دهنده چمن مصنوعی
 • فعل و انفعال میان بازیکن و سطح چمن مصنوعی
 • فعل و انفعال میان توپ و سطح چمن مصنوعی
 • مقاومت چمن مصنوعی در برابر شرایط آب و هوایی مختلف
 • مقاومت خطوط اتصال چمن مصنوعی پس از نصب
 • طول عمر چمن مصنوعی

 

13

نحوه خرید چمن مصنوعی برای زمین فوتبال

متراژ زمین های ورزشی فوتبالی متنوع است؛ اما معمولاً از 600 مترمربع برای مینی زمین های فوتبال شروع می شوند و تا زمین های ورزشی ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ مترمربعی می رسند. شما می توانید بر اساس اندازه متراژ خود، چمن مورد نظر خود را سفارش دهید. اگر قصد خرید آنلاین چمن مصنوعی دارید، می توانید با استفاده از خدمات مشاوره رایگان تلفنی شرکت هایی مانند خانه چمن، اطلاعات مورد نیاز خود را از کارشناسان مربوطه دریافت کرده و سپس ثبت سفارش نمائید. اطمینان داشته باشید که استفاده از چمن مصنوعی باکیفیت در مقایسه با چمن طبیعی، از هر لحاظی به صرفه خواهد بود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها