شایعه ابردزدی در ایران/ بارش برف در کشورهای منطقه چقدر کم شد؟

کد خبر: 1268195

در حالی که یکی از کم‌بارش‌ترین سال‌های آبی را سپری می‌کنیم و بارش برف در ایران نسبت به سال‌های گذشته به‌شدت کاهش یافته، اما این مشکل در تمامی کشورهای منطقه دیده می‌شود؛ از اینرو شایعه یا ادعای ابردزدی یک ادعای رد شده است.

شایعه ابردزدی در ایران/ بارش برف در کشورهای منطقه چقدر کم شد؟

زمانی‌که وضعیت بارش برف در کشورهای مختلف در سال آبی جاری را با متوسط آمار 21 ساله همان کشور مقایسه کنیم، به آمار جالبی می‌رسیم که نشان می‌دهد کاهش قابل توجه بارش برف در سال آبی جاری، فقط مختص به ایران نبوده و تئوری‌هایی در خصوص از بین بردن ابرها در مرزهای ایران و مسائلی اینچنینی کاملا رد می‌شود.

آمار مقایسه‌ای بارش برف (بر اساس آب معادل برف) از ابتدای سال آبی جاری تا ششم دی‌ماه امسال و همچنین میزان بارش‌های هر کشور در این مدت در مقایسه با مدت مشابه متوسط 21 ساله در کشورهای مختلف در جدول زیر ارائه شده است.

بارش کشورها

کاهش بارش برف (بر اساس آب معادل) که در جدول بالا بر مبنای داده‌های ماهواره GPM گردآوری شده، نشان از بحران کم‌آبی در منطقه در فصل بهار و تابستان دارد؛ چرا که با عدم بارش مناسب برف، منابع آبی قابل جریان از محل آب شدن برف کوه‌ها در فصل بهار و زمستان را مثل گذشته در اختیار نداریم و شاهد کاهش ورودی آب به سدها در فصول بهار و تابستان سال آینده و در نتیجه کاهش ذخایر سدها در تابستان خواهیم بود.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها