بالا گرفتن انتقادها به نخست وزیر انگلیس

کد خبر: 1244139

بعد از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر دستگیری دو متهم به جاسوسی در پارلمان انگلیس برای چین بحث‌ها درباره موضع گیری‌ها در قبال این کشور بالا گرفته و انتقادها به موضع نرم نخست وزیر انگلیس در قبال چین حتی از طرف هم حزبی‌‌ها بلند شده است.

 بالا گرفتن انتقادها به نخست وزیر انگلیس

بعد از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر دستگیری دو متهم به جاسوسی در پارلمان انگلیس برای چین بحث‌ها درباره موضع گیری‌ها در قبال این کشور بالا گرفته و انتقادها به موضع نرم نخست وزیر انگلیس در قبال چین حتی از طرف هم حزبی‌‌ها بلند شده است.

روزنامه تاگس شاو در مطلبی نوشت: بعد از دستگیری دو متهم به جاسوسی برای چین در پارلمان انگلیس بحث ها درباره موضع دولت در قبال این کشور در بین مقامات بالا گرفته است. در اینجا این پرسش مطرح است که آیا دولت انگلیس در قبال چین خیلی نرم رفتار می کند؟

در ادامه این مطلب آمده است: این روزها در سیاست بریتانیا هیجان زیادی وجود دارد. جاسوسی در قلب یک به اصطلاح دموکراسی در میانه وست مینستر، آسیب پذیری و شاید درماندگی در برخورد با چین را نشان می دهد.

کیر استارمر، رهبر اپوزیسیون حزب کارگر در جریان مناظره ای در مجلس عوام گفت، خبر بازداشت یک پژوهشگر پارلمانی "یک تهدید جدی امنیتی" است. رهبر حزب کارگر سرویس های امنیتی چین را در این راستا مقصر دانست.

دستگیری دو نفر به ظن جاسوسی برای چین در ماه مارس اتفاق افتاد اما این حادثه اکنون مشخص و رسانه ای شده است و تحقیقات در این باره ادامه دارد . یکی از آن دو نفر که در مجلس کار می کرد،اعلام کرده که بی گناه است.

ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس نیز در واکنش به این گزارش های رسانه ای در مجلس عوام گفت: ما از دموکراسی و امنیت خود دفاع خواهیم کرد.

اما این به چه معنا است؟ سیاستمداران اپوزیسیون و همچنین هم حزبی های نخست وزیر در این شرایط به وی انتقاد می کنند زیرا از نظر آنها، او به اندازه کافی برای مبارزه با نفوذ چین کار انجام نمی دهد. جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه انگلیس به تازگی به چین سفر کرده است. وی به منتقدان این طور پاسخ داد که اگر بریتانیا از دومین قدرت بزرگ اقتصادی روی برگرداند، قابل اعتماد نخواهد بود.

انتقاد به این رویکرد دولت همچنین از جانب "سر ایین دانکن اسمیت" هم حزبی سوناک نیز شنیده می شود. این رهبر سابق حزب محافظه کار یک گروه پارلمانی در مورد چین تاسیس کرده است که نمایندگان بسیاری از کشورها و احزاب مختلف را گرد هم می آورد. وی گفت: ما با چین مشکل داریم و تنها چیزی که به آن توجه داریم این است که چین را ناراحت نکنیم.

دانکن اسمیت در این راستا به استراتژی امنیت ملی دولت سوناک اشاره می کند که می گوید چین یک "چالش" برای امنیت است. این سیاستمدار محافظه کار در مصاحبه ای با استودیوی ARD در لندن گفت که این موضعی بسیار ملایم در قبال چین است. چین یک تهدید است.

وی افزود: دوستی ویژه با چین به این معنا نیست که می‌توانیم تجارت بیشتری انجام دهیم. وی در این راستا به رویکرد آمریکا در قبال چین اشاره کرد و گفت: ایالات متحده آمریکا تولید ریزپردازنده ها را کنار می گذارد و آیفون ها اکنون در هند تولید می شوند. شرکت های آمریکایی متوسط ​​در حال خروج از چین هستند. دانکن اسمیت گفت: علاوه بر این، ایالات متحده بسیاری از مردم چین را به دلیل نقض حقوق بشر در هنگ کنگ و "نسل کشی اویغورها" تحریم کرده است.

با وجود همه این انتقادها دولت بریتانیا از مسیر خود در این راستا دفاع کرده و اعلام کرده که به هر حال، شرکت چینی هوآوی از گسترش شبکه تلفن همراه نسل پنجم مستثنی شده و نصب اپلیکیشن‌های تیک تاک بر روی تلفن‌های همراه دولتی ممنوع شده است.

بوریس جانسون، سلف سوناک، مسیر سخت تری را در برابر چین در پیش گرفته بود. به عنوان مثال، او یک برنامه ویزا برای چینی های هنگ کنگ که می خواستند کشور را ترک کنند، راه اندازی کرد.

اما سوناک زمانی که در نوامبر 2022 روی کار آمد، رویکرد نرم تری را در قبال چین اعلام کرد و تاکید کرد که کلمه کلیدی در این مسئله "عمل گرایی قوی" است. البته دانکن اسمیت این فرمول را "پوچ" می نامد و بر این عقیده است که ما نمی توانیم در عین حال عملگرا و قوی باشیم.

پلیس بریتانیا اخیرا یک مظنون به جاسوسی برای چین را دستگیر کرد. این مظنون در پارلمان انگلیس کار می کند و گفته می شود که به سیاستمداران مهمی دسترسی داشته است. ساندی تایمز ابتدا گزارش داد، یک مرد دیگر نیز در ارتباط با این پرونده دستگیر شد. اسکاتلند یارد هر دو دستگیری را تایید کرد.

"ایان دانکن اسمیت"، رهبر سابق حزب محافظه‌کار انگلیس که به‌خاطر موضع انتقادی خود در قبال چین معروف است به رادیو تایمز گفت که چینی‌ها عمیقاً در این کشور نفوذ کرده‌اند. وی خواستار تشدید بررسی های امنیتی در پارلمان و بازنگری در سیاست دولت در قبال چین شد.

البته پکن اتهامات انگلیس در مورد احتمال جاسوسی در پارلمان بریتانیا را رد کرد. مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور در این باره گفت: متهم کردن چین به انجام فعالیت های جاسوسی علیه بریتانیا بی اساس است و چین آن را رد می کند. وی گفت: ما از بریتانیا می خواهیم که از انتشار اطلاعات نادرست، دستکاری سیاسی و تهمت های بدخواهانه علیه چین دست بردارد.

مائو نینگ گفت: ما امیدواریم که بریتانیا به هیاهوی سیاسی پایان دهد، روحیه احترام متقابل و رفتار برابر را حفظ کند و توسعه روابط چین و بریتانیا را به شیوه ای سازنده ارتقا دهد./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد