واکنش تهران به ادعای جدید آمریکایی ها

کد خبر: 1189069

سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن رد ادعای آمریکا در خصوص دخالت ایران در حمله به نفتکش صهیونیستی، تصریح کرد ایران آن قدر شجاعت دارد که درباره موضوعاتی که قرار است اقدام کند، مسئولیتش را برعهده بگیرد.

واکنش تهران به ادعای جدید آمریکایی ها

سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن رد ادعای آمریکا در خصوص دخالت ایران در حمله به نفتکش صهیونیستی، تصریح کرد ایران آن قدر شجاعت دارد که درباره موضوعاتی که قرار است اقدام کند، مسئولیتش را برعهده بگیرد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه، امروز (دوشنبه) هفتم آذر ماه، در نشست هفتگی با خبرنگاران نسبت به پیروزی تیم ملی فوتبال در مقابل آمریکا ابراز امیدواری کرد.

وی در پاسخ به سؤالی درباره نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل و صدور قطعنامه علیه ایران گفت: «بیانیه وزارت خارجه منتشر و دیدگاه‌های ایران اعلام شد. ایران همان طور که رسما اعلام کرد هیچ گونه همکاری با این کمیته سیاسی تحت عنوان کمیته حقیقت‌یاب نخواهد داشت».

کنعانی خاطرنشان کرد: «کشوری که در چارچوب مسئولیت‌های ملی خودش راسا اقدام به تشکیل کمیته ملی با حضور صاحب نظران، حقوقدانان و نمایندگان رسمی و غیررسمی برای روشن ساختن ابعاد یک موضوع کرده است، به این معناست که معتقد به مسئولیت ذاتی و ملی خودش است. در این ارتباط در حال انجام مسئولانه وظایف و بررسی و تحقیق همه‌جانبه هستیم. کشوری که راسا و داوطلبانه به مسئولیت‌های خود عمل می‌کند».

کنعاتی بیان کرد: «استفاده عجولانه از سازوکارهای حقوق بشری و رویکردهای سیاسی و استفاده ابزاری از چنین سازوکارها برای اعمال فشار سیاسی بر کشورهای مستقل به طور قطع مردود و محکوم است».

وی اضافه کرد: «چنین اقداماتی هیچ کمکی به ارتقای مفهوم حقوق بشر نخواهد کرد و صرقا به تقلیل جایگاه سازوکارهای حقوق بشری در دنیا منجر خواهد شد. جمهوری اسلامی در این ارتباط به مسئولیت‌های ملی خود عمل می‌کند».

سخنگوی وزارت خارجه عنوان کرد: «دولت در این زمینه تا الان مسئولانه عمل کرده و با تشکیل کمیته ملی، مسئولیت خود را ادامه می‌دهد و اطلاع‌رسانی شفاف خواهد کرد».

واکنش کنعانی به ادعای آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره ادعای آمریکا مبنی بر دخالت ایران در حمله به نفتکش میلیاردر صهیونیست در دریای عمان گفت: «اتهام زنی واهی به جمهوری اسلامی ایران رویکرد شناخته شده دولت آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی از متحدان این کشورهاست. جمهوری اسلامی ایران آن قدر شجاعت دارد که در خصوص موضوعاتی که قرار است اقدام کند، رأساً و شجاعانه اقدام می‌کند و مسئولیت آن را نیز به عهده می‌گیرد».

کنعانی در ادامه بیان کرد: «رژیم صهیونیستی به دلیل سابقه طولانی جنایات علیه دولت‌ها و ملت‌های منطقه، دشمنان زیادی در منطقه‌‌ و جهان دارد و طبیعی است که رژیم متجاوز و خشونت طلب مورد هجوم و اقدام کسانی قرار بگیرد که حقوقشان طی سالیان متمادی توسط چنین رژیم خشونت طلب و تروریستی مورد تجاوز قرار  گرفته است. اتهام زنی واهی دولت آمریکا در این زمینه به کلی مردود است».

سفر نخست وزیر عراق به ایران

وی درباره سفر «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق به تهران هم گفت: «آن گونه که هماهنگی شده سفر محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق و هیأت همراه روز سه‌شنبه (فردا) به تهران انجام خواهد شد. این سفر به دعوت رسمی آقای دکتر رئیسی و در چارچوب استمرار گفت‌وگوهای دوجانبه دو کشور در موضوعات مورد علاقه سیاسی، اقتصادی و تجاری خواهد بود. کمیسیون‌های عالی همکاری‌های دو کشور را در سطح نخست وزیر عراق و معاون اول رئیس جمهور داریم این هم از زمینه‌های مشورت دو هیأت در سفر روز سه شنبه خواهد بود که مقدمات برگزاری این اجلاس در فرصت آینده فراهم شود».

سخنگوی وزارت خارجه گفت: «در مجموع دولت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق به عنوان دو کشور مهم همسایه، موضوعات مورد اهتمام زیادی برای گفت‌وگو و تبادل نظر دارند و این سفر ان‌شاءالله به ارتقای مناسبات دو کشور در حوزه‌های مختلف از جمله همکاری‌های اقتصادی و تجاری کمک روزافزونی خواهد کرد».

روابط دیپلماتیک جمهوری آذربایجان و رژیم صهیونیستی

کنعانی در پاسخ به سؤالی درباره تصمیم جمهوری آذربایجان برای گشایش سفارت در سرزمین‌های اشغالی و مناسبات ایران و جمهوری آذربایجان اظهار داشت: «توسعه همکاری و مناسبات دوستانه مبتنی بر احترام متقابل و منافع مشترک جزو اصول شناخته شده و اعلام شده ایران است و ایران در حوزه عمل نیز همواره به این اصول پایبند بوده است. آنچه در ارتباط با جمهوری آذربایجان به عنوان کشور همسایه مورد نظر ماست احترام به چارچوب‌های دوستانه مناسبات دو کشور و تمرکز بر سیاست همسایگی و ارتقای مناسبات در چارچوب منافع مشترک است».

این دیپلمات ارشد ایرانی همچنین تصریح کرد: «آنچه مرتبط با رژیم صهیونیستی است این رژیم را نامشروع و غیرقانونی می‌دانیم و معتقدیم نقش ابن رژیم در موضوعات منطقه‌ای همواره یک نقش ضد ثبات و امنیت بوده و همواره نقش مضری در مناسبات همسایگی بین کشورهای همسایه داشته است».

وی گفت: «ما در حوزه‌ها و تصمیمات ملی کشورها ورود پیدا نمی‌کنیم؛ ولی در ارتباط با رژیم صهیونیستی توصیه ما به همه همسایگان این است که در مناسبات با این رژیم دقت لازم را داشته باشند که نقش رژیم صهیونیستی به عنوان رژیم بی ثبات ساز در منطقه مورد توجه جدی قرار بگیرد و اینکه این رژیم هیچگاه در ارتباط با مسائل منطقه‌ای امنیت ساز نبوده است».

استقرار نیروهای عراقی در امتداد مرز ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص تصمیم عراق مبنی بر استقرار نظامیان عراقی در مرزهای این کشور با ایران گفت: «همان طور که قبلا اعلام شد، دو دور نشست مشورتی عالی مقامات امنیتی دو کشور در تهران و در بغداد برگزار شد و در ارتباط با موضوع مورد اشاره توافقاتی به عمل آمد. ما تاکید کرده و داریم که اقلیم کردستان عراق بخشی از خاک عراق است و دولت عراق به عنوان دولت مرکزی این کشور، مسئول تامین امنیت خطوط مشترک مرزی دو کشور است و باید به مسئولیت‌های قانونی خود در این ارتباط عمل کند».

وی گفت: «ما این خبر را شنیده‌ایم که دولت عراق تصمیم گرفته نیروهای رسمی خودش را در طول مرزهای مشترک در حوزه اقلیم کردستان عراق مستقر کند. امیدوارم این اتفاق بر مبنای تعهدات دولت عراق و مسئولیت‌های این کشور و قول‌هایی که به ما داده‌اند برای تامین امنیت مرزهای مشترک، صورت گیرد. از استقرار این نیروها حتماً استقبال می‌کنیم و آماده هستیم چنانچه دولت عراق در این زمینه نیازمند کمک و مساعدت فنی و تکنیکی باشد، به این دولت کمک کنیم».

حضور با ماسک شیمیایی در نشست هفتگی

سخنگوی وزارت امور خارجه که در نشست امروز با خبرنگاران یک ماسک شیمیایی با خود به همراه داشت، در پاسخ به سؤالی درباره حضورش با ماسک شیمیایی و نقش آلمان در تامین مواد اولیه سلاح شیمیایی مورد استفاده از سوی رژیم بعث عراق در جنگ تحمیلی اظهار داشت: «روز چهارشنبه در زمره مناسبت‌هایی که باید ذکر می‌کردم، روز بین‌المللی و جهانی همبستگی با قربانیان سلاح‌های شیمیایی است. این ماسک مخوفی هم که من امروز همراه خودم در این جلسه آورده‌ام ، برای بنده هم گویای خاطراتی است و هم رمز و نماد خاصی برای ملت ایران هم برای شهروندان ایرانی و هم برای نیروهای مسلح، نیروهای نظامی و بسیجیان ما در طول دوران جنگ تحمیلی هشت ساله رژیم بعث عراق علیه ایران است».

کنعانی خاطرنشان کرد: «جالب است بدانید بنده در طول دوران دفاع مقدس در زمانی که جوان ۱۶ و ۱۷ ساله‌ای بودم شخصا بر مبنای وظیفه ملی، این فرصت را داشتم که مدت زمانی را در جبهه‌های جنگ در حوزه دفاع مقدس در کنار رزمندگان جمهوری اسلامی ایران در خطوط مختلف جبهه‌های جنگ باشم. این ماسک که ظاهر مخوفی هم دارد، یکی از اقلام همراه ما بود که معمولاً با خودمان در مناطق مختلف حتی در پشت جبهه داشتیم».

این دیپلمات ارشد ایرانی ادامه داد: «رژیم صدام در استفاده از تسلیحات ممنوعه و غیرمتعارف از جمله استفاده از تسلیحات بمب‌های شیمیایی هیچ ابایی نداشت. براساس اسناد سازمان ملل متحد، مسئولیت تجاوز به جمهوری اسلامی ایران و جنگ تحمیلی هشت ساله با رژیم بعث عراق به رهبری صدام معدوم بود. با این حال در طول دوران جنگ، تعداد قابل توجهی از دولت‌ها به ویژه دولت‌های غربی از جمله دولت آلمان با علم و اطلاع دولتمردان این کشور مبنی بر اینکه رژیم صدام از محموله‌های شیمیایی و مواد شیمیایی که در اختیار این رژیم قرار می‌گیرد، استفاده صنعتی نمی‌کند، بلکه استفاده نامشروع و غیرقانونی در تولید بمب‌های شیمیایی و تسلیحات شیمیایی در جبهه‌های جنگ می‌کند، اجازه دادند که چنین محموله‌ها و موادی در اختیار رژیم بعث عراق قرار بگیرد».

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه جنایات بیشماری هم توسط رژیم بعث عراق علیه نه فقط نظامیان ایرانی، بلکه علیه شهروندان ایرانی و عراقی رخ داد و چنین تسلیحاتی به‌کارگیری شد، افزود: «بر اساس بررسی‌هایی که خود منابع غربی مشخصا آلمانی کردند و در برخی از نشریات و رسانه‌های آلمان از جمله در اشپیگل آلمان در ابتدای دهه ۹۰ میلادی و بعد از تشکیل کمیسیون بازرسی تسلیحاتی عراق توسط سازمان ملل منتشر شد، به نقش آلمان در تسلیح عراق به مواد شیمیایی و سلاح‌های شیمیایی اذعان و تصریح شده است».

کنعانی در ادامه بیان کرد: «بعد از انتشار همین قبیل از گزارش‌های رسانه‌ای به نقل از سخنگوی وقت دولت آلمان در آن موقع، گزارش شد که نتیجه بازرسی‌های سازمان ملل نشان می‌دهد که شرکت‌های آلمانی نقش وسیعی در مسلح کردن رژیم بعث عراق به سلاح‌های کشتار جمعی داشته‌اند و در این گزارشات آمده است که حدود ۸۰ درصد تولید گازهای شیمیایی عراق با کمک شرکت‌های مذکور بوده است».

وی گفت: «مجله اشپیگل آلمان در جای دیگری گزارش می‌کند که آلمان ۱۳۹ تذکر از سازمان ملل برای فروش مواد شیمیایی و بیولوژیکی به عراق دریافت کرده است. گزارش‌های کمیسیون بازرسی تسلیحات سازمان ملل موسوم به آنسکام را هم داریم».

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزود: «ما در این روزها با پرچمداری دولت آلمان در طرح ادعاهای حقوق بشری و نقض حقوق بشر و نقض حقوق زنان و خشونت علیه زنان از سوی دولت آلمان و همچنین ارائه پیش‌نویس قطعنامه ضد ایرانی در شورای حقوق بشر سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی ایران مواجه هستیم».

وی تأکید کرد: «دولتی که در طول سالیان تاریخی گذشته، عامل اصل شکل‌گیری دو جنگ بزرگ جهانی بوده که فارغ از اینکه میلیون‌ها نفر از جمله در اروپا در این دو جنگ کشته شدند. ایران جزو کشورهایی بود که به‌رغم بی طرفی خسارات بسیار زیادی از ناحیه شکل‌گیری این جنگ متحمل شد و هزاران نفر از ملت ایران در نتیجه این جنگ به‌طور مستقیم و غیرمستقیم کشته و قربانی شدند».

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ادامه اظهارات خود گفت: «کشوری که به اذعان گزارش‌های متعدد و مستندات مختلف که هم مراجع آلمانی گزارش کرده‌اند و هم در گزارش‌های کمیته‌های تحقیقاتی سازمان ملل متحد آمده، شرکت‌های این کشور با علم دولت آلمان و تذکرهایی که حتی از سوی سازمان ملل گرفت، جزو تامین کنندگان اساسی مواد شیمیایی و تسلیحات شیمیایی رژیم متجاوز عراق علیه جمهوری اسلامی بود».

کنعانی در عین حال به آمار منتشر شده در این زمینه اشاره و عنوان کرد: «تعداد حملات شیمیایی رژیم بعث عراق علیه ایران ۵۷۲ مرتبه، ۱۶۵ بار توسط توپخانه، ۷۹ بار توسط خمپاره، ۱۴ بار توسط بالگرد، سه واحد توسط کاتیوشا و موارد عدیده دیگر بوده است. مصدومان سلاح‌های شیمیایی در ایران، ۱۰ هزار نفر شهید، حدود ۱۰۰ هزار نفر مصدوم که در حال حاضر ۶۷ هزار جانباز شیمیایی که در قید حیات هستند و ۶۵۰ جانباز شیمیایی شدید که این ها مرتبط با جمهوری اسلامی ایران هستند. مصدومان سلاح‌های شیمیایی در عراق ۸ هزار نفر، ۳۰ هزار مصدوم، انواع حملات شیمیایی که عراق صورت داده، ۲۷۶ مورد عامل تاول‌زا، ۱۴۳ مورد اعصاب و روان، ۸۱ مورد سیانور، ۴۸ مورد خفه کننده، ۸ مورد فسفری و ناپال، ۶ مورد عامل ناتوان کننده».

وی همچنین خاطر نشان کرد: «من جزو کسانی بوده‌ام که در طول مدتی که در جنگ حضور داشتم، این ابزار مخوف برای حفاظت از اقدامات و بمباران‌های شیمیایی دولت عراق در کنار ما بود. اما نه فقط رزمندگان در خطوط مقدم جنگ، بلکه حمله شیمیایی به شهرهای ما در آذربایجان غربی مشخصا در شهر سردشت هفت هزار و ۸۰۰ نفر مصدوم، مصدومانی که هنوز و تاکنون به رغم گذشت سالیان طولانی از عوارض این بمباران‌ها و عوامل شیمیایی در رنج هستند و زندگی روزمره بسیار سختی را دارند».

کنعانی ادامه داد: «چنین کشورهایی چگونه به خودشان حق می‌دهند که خودشان را مدعی و مدافع حقوق بشر نشان می‌دهند؟ چطور به خودشان حق می‌دهند، در عین حالی که زنان و کودکان و مردان کُرد ما را در سردشت با تجهیز رژیم متجاوز بمباران شیمیایی کنند، اکنون دم از دفاع حقوق زنان کرد ما بزنند. آیا این غیر از نفاق آشکار است؟ شرم آور است. اما انجام می‌دهند».

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: «چطور می‌توان باور کرد رژیمی که این میزان جنایت علیه بشریت، نه در تاریخ طولانی گذشته، بلکه در تاریخ معاصر و در دهه‌های اخیر علیه یک ملت انجام داده، الان با کمال پررویی پرچمدار حمایت از حقوق زنان ما باشد. این یک نفاق آشکار است».

این دیپلمات ارشد ایرانی اضافه کرد: «البته دولت آلمان و رژیم آلمان صرفاً مرتکب چنین جنایاتی نشده، جنایات دیگری هم هست که در زمان مناسب اعلام خواهد شد و قطعاً دولت جمهوری اسلامی ایران در استفاده از حقوق مسلم خود در چارچوب‌های سیاسی و حقوقی پیگیری جنایات کشورهای غربی علیه ملت ایران از جمله پیگیر جنایت‌های آلمان و شرکت‌های آلمانی خواهد بود».

دخالت آمریکا و غرب در اغتشاشات

او در پاسخ به پرسشی درباره دخالت‌های آمریکا و غرب در اغتشاشات اخیر نیز گفت: «اینکه دولت های غربی و مشخصا دولت آمریکا و برخی از کشورهای همسو با آمریکا در تحریم، تهییج و دامن زدن به اغتشاشات در داخل ایران نقش داشتند، هیچ تردیدی نیست. در این رایطه اطلاعات دقیقی وجود دارد و این اطلاعات در چارچوب‌های مختلف به نمایندگان دیپلماتیک این کشورها در تهران و در ارتباط با دولت آمریکا از طریق سفارت سوئیس ارائه شده و همچنین از طریق سفرا و نمایندگی‌های دیپلماتیک ایران در کشورهای مقیم به مقامات این کشورها داده شده است».

کنعانی بیان کرد: «تعداد قابل توجهی از شهروندان و اتباع کشورهای غربی که در پوشش‌های مختلف در ایران حضور داشتند و بازداشت شدند. دلایل متقن و اطلاعات اثبات شده‌ای مبنی بر نقش مداخله جویانه و سازماندهی شده‌ای در تهییج، تحریک و دامن زدن به اغتشاشات در داخل ایران وجود دارد و از طریق ارتباطات‌ دیپلماتیک و همچنین در چارچوب ارتباط سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی در اختیار دولت‌های متبوع آنها گذاشته شده است».

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: «چطور بلافاصله بعد از اتفاقی که در کشور رخ داد و هنپز ۲۴ ساعت از آن نگذشته و دولت اعلام کرده در حال بررسی هستم، کشوری موضع در عالیترین سطح می‌گیرد و اتهامی را علیه آن دولت وارد می‌کند.چطور  انتشار اخبار کذب میزنند. چطور کشوری که کمیته ملی برای یک رخداد تشکیل ‌می‌دهد و مسئولانه اعلام کرده براساس وظایف قانونی و ملی در حال بررسی رخدادها هستم. کشورهای دیگری با نادیده گرفتن رفتار مسئولانه این کشور در اقدامات تحریک آمیز سیاسی دست به تهییج رسانه‌ای و انتشار اخبار کذب می‌زنند؟ چطور کشورهای مدعی رعایت قوانین بین‌المللی هستند که در آن کشورها قانونی ترین مقررات بین‌المللی و دیپلماتیک در جلوی ماموران آن کشورها نقض می‌شود و آن کشورها اهتمامی نمی‌ورزند».

وی گفت: «بیش از ۵۰ مورد تعرض به اماکن دیپلماتیک و تهدید دیپلمات‌های ایرانی صورت گرفت. از جمله بالا رفتن از دیپار سفارتخانه‌های ایران از جمله در انگلیس».

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: «چطور اجازه می‌دهید مخالفان سیاسی خسونت طلب علیه نمایندگی‌های ما تعرض کنند؟ از دیوار سفارت بالا بروند و … کشوری که خبرنگاران ما را مورد تحریم قرار می‌دهد خبرنگارانی که صرفاً منتقل کننده صدای یک ملت هستند، اما در همان کشور یک رسانه که عملا اتاق جنگ است، با بدترین روش‌ها اقدام نظامی و مسلحانه و شورش را ترویج می‌کند و آموزش می دهد. این در همان کشور مدعی حقوق بشر وجود دارد. اینها شواهد و قرائن حاکی از مداخله مستقیم این کشورها در دامن زدن به اغتشاش  و ناآرامی و بی ثباتی در داخل کشورایران است».

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره بن بست در مذاکرات رفع تحریم نیز گفت: «متاسفانه اروپا دچار نوعی بی عملی در انجام تعهداتش در ارتباط با برجام است. در زمان خروج آمریکا از برجام، دولت‌های اروپایی عضو برجام وعده جبران خروج امریکا از برجام را دادند؛ اما در عمل نشان دادند که دچار بی عملی و عدم استقلال رای و تصمیم هستند.در مذاکرات اخیر هم اروپا نشان داد که کاملا در سایه تصمیم و رویکرد سیاسی دولت آمریکا قرار دارد. اروپا در مذاکرات برجام هم نشان داد نقش مستقل ندارد. معتقدیم مواضع اروپا خیلی قابل سرمایه‌گذاری نیستند».

وی گفت: «آمریکا در مواضع سیاسی اعلامی نکاتی را مطرح می‌کنند مبنی بر بی میلی ادامه مذاکرات و اینکه در دستور کارمان نیست؛ ولی در حوزه عملی همچنان در حال ارسال پیام ها به ایران هستند و پیام‌ها و نکاتی را دریافت می‌کنند. معتقدیم روند دیپلماتیک بهترین روندی است که می‌تواند منافع طرف‌های مذاکره کنندن را تامین کند. ایران به چارچوب دیپلماتیک پایبند و علاقه مند است. نه راجع به روند جاری نه اظهار خوش‌بینی و نه بدبینی می‌کنیم، بلکه واقع بین بودیم و واقع بین خواهیم بود».

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: «ایران در این زمینه فعال عمل می‌کند و چنانچه طرف مقابل فعال باشد اراده سیاسی داشته باشد حتماً با واکنش مثبت جمهوری اسلامی مواجه می‌شود. در صورتی که طرف مقابل فعال نباشد، جمهوری اسلامی هم سیاست و رویکرد مستقل خود را مبتنی بر تصمیم و سیاست‌های کلان ملی دنبال خواهد کرد».

اقدام آمریکا در حذف کلمه «الله» از پرچم ایران

کنعانی در پاسخ به سؤالی درباره انتشار تصویر پرچم ایران در صفحه تیم ملی فوتبال آمریکا بدون آرم اظهار داشت: «متاسفانه در حوزه ورزشی شاهد رفتارهای غیراخلاقی و غیرقانونی از سوی کشورهایی هستیم، از جمله رژیم آمریکا که مدعی قانونمداری و اخلاق هستند. این اقدام غیرقانونی و غیراخلاقی بود و مطلع شدیم. در این ارتباط بلافاصله دستگاه دیپلماسی واکنش نشان داد. شخص وزیر امور خارجه در این ارتباط فعال شد، ارتباطات و تماس‌هایی برقرار شد، وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران در این زمینه بلافاصله فعال شدند سفیر ایران در قطر هم فعال شد و طرف آمریکایی در این زمینه به اشتباه خود اذعان و پرچم را عوض کرد و پرچم صحیح جمهوری اسلامی ایران را بارگذاری کرد».

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: «اقدام طرف آمریکایی از منظر مقررات فیفا هم اقدامی غیرقانونی و شایسته پیگرد هم هست، فدراسیون فوتبال ایران مبتنی بر چارچوب و مقررات موجود، در این زمینه کار را دنبال خواهد‌ کرد و ما معتقدیم که طرف آمریکایی مرتکب جرم و نقض قوانین و مقررات فیفا شده و باید در این زمینه مسئولانه مورد پیگرد قرار بگیرد و پاسخگو باشد. قوانین فیفا در این ارتباط جرایم سنگینی را در نظر گرفته است. امیدواریم با پیگیری که توسط فدراسیون فوتبال به عمل بیاید، فیفا هم در این زمینه قوانین و مقررات خودش را در ارتباط با طرف مجرم اعمال کند».

ارسال پرونده حقوق بشری ایران به شورای امنیت

کنعانی درباره ارسال پرونده حقوق بشری ایران به شورای امنیت گفت: «ایران برای حفاظت از منافع ملی از همه ظرفیت‌ها برای دفاع از منافع ملی خود استفاده ‌می‌کند و به هر اقدام غیرسازنده پاسخ خواهد داد. ارزیابی، پیش‌بینی و پیش‌گویی نمی‌کنم. آزموده را آزمودن خطاست».

مذاکرات تهران و ریاض

سخنگوی وزارت خارجه درباره مذاکرات ایران و عربستان سعودی گفت: «کانال‌های دیپلماتیک بین دو کشور فعال است و امیدواریم در تکمیل گام‌های قبلی شاهد برداشتن گام‌های بعدی باشیم».

عملیات ترکیه در شمال سوریه

وی درباره عملیات ترکیه در شمال سوریه هم اظهار داشت: «ضمن درک نگرانی‌های امنیتی ترکیه، معتقدیم چارچوب‌های دوجانبه بین ترکیه و همسایگان بهترین چارچوب برای حل و فصل اختلافات است»./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها