کمالوندی: فضا را برای سفر گروسی مناسب می‌بینیم

کد خبر: 1207699

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ابراز امیدواری کرد که سفر رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نویدبخش همکاری ایران با آژانس بدون دخالت‌های غرب باشد.

کمالوندی: فضا را برای سفر گروسی مناسب می‌بینیم

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ابراز امیدواری کرد که سفر رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نویدبخش همکاری ایران با آژانس بدون دخالت‌های غرب باشد.

کمالوندی امروز دوشنبه اعلام کرد که سفر گروسی به ایران یکسری مقدماتی داشت و با حضور هیات پنج نفره، مذاکرات فشرده‌ای در هفته گذشته به ریاست ماسیمو آپارو، معاون پادمانی آژانس داشتیم.

در ادامه صحبت‌های کمالوندی آمده است:

به دنبال مذاکرات سازنده با هیات اعزامی آژانس توافق شد که از آقای گروسی برای سفر به ایران دعوت شود. در این زمینه در ارتباط مستمر هستیم و ظرف امروز و فردا با آقای آپارو برنامه سفر را اعلام و مشخص خواهیم کرد و این سفر طی روزهای آینده انجام می‌شود.

در این جلسات از این نظر که توانستیم بعضی از موضوعات پیش آمده اخیر را به سرانجام برسانیم، مفید و موثر بود تا در نهایت برای دعوت از آقای گروسی تصمیم‌گیری شود. به طوری‌که از سوی مهندس اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی دعوتنامه برای سفر آقای گروسی به ایران به صورت رسمی ارسال شد.

در جلسات با هیات آژانس موضوعاتی از جمله ذرات 84 درصد که فضاسازی رسانه‌ای بی‌جهتی روی آن انجام گرفته بود، داشتیم و در حقیقت این مساله را با آژانس به نوعی حل کردیم. مشخص شد که این موضوع دلایل فنی دارد و در ارتباط با ذرات 84 درصد رسانه‌های بین‌المللی سعی در تحریف موضوع و فضاسازی رسانه‌ای داشتند؛ در حالی‌که  تنها دو، سه ذره دیده شده بود که در غنی سازی این موضوع یک مساله عادی محسوب می‌شود. در گذشته نیز هنگامی که غنی سازی 5 درصد انجام می‌دادیم، ذره 17 درصدی یا بالاتر دیده می‌شد و  این موضوع عجیبی نیست. هنگام غنی سازی 60 درصد، وجود ذرات بالاتر از  60 درصد، برای مثال 84 درصد طبیعی است و در حقیقت، محصول نهایی اندازه‌گیری می‌شود و ایران در چارچوب اعلامی کارش را دنبال می‌کند.

فضا را برای این سفر مناسب می‌بینیم و امیدواریم این سفر نویدبخش همکاری ما با آژانس در چارچوب مسائل حرفه‌ای و بی‌طرفانه بدون دخالت کشورهای غربی باشد. در عین حال همواره نگرانی‌هایی برای ما با توجه به این دخالت‌های سیاسی وجود دارد و متاسفانه کشورهای غربی سعی دارند از همه ابزارهای بین‌المللی به عنوان ابزار سیاسی استفاده کنند./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها