درخواست گروسی برای از سرگیری مذاکرات با ایران

کد خبر: 1259296

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه با "فایننشیال تایمز" از قدرت‌های جهانی خواست تا مذاکرات به ایران را از سر بگیرند.

درخواست گروسی برای از سرگیری مذاکرات با ایران

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه با روزنامه "فایننشیال تایمز"، با طرح مجدد ادعاهای خود علیه برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران از قدرت‌های جهانی خواست تا مذاکرات با ایران را از سر بگیرند و خطرات ناشی از انباشت اورانیوم غنی‌شده را در حالی که توجه‌ها به جنگ بین اسرائیل و حماس معطوف شده است، فراموش نکنند.

وی همچنین در این مصاحبه در خصوص بکارگیری چارچوب جدید برای مذاکره با ایران گفت: مذاکرات با ایران ممکن است به یک چارچوب جدید نیاز داشته باشد، نه تلاشی برای احیای توافقنامه 2015 (برجام) که از زمانی که ایالات متحده از آن در سال 2018 در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ خارج شده، شکست خورده است.

گروسی ضمن بیان اینکه نیاز به بازآفرینی سیستم گفت‌وگو با ایران است، مدعی شد: تلاش برای احیای برجام کارساز نخواهد بود. هنوز هم می‌توانید آن را یک برجام بنامید، اما باید برجام 2 یا چیزی شبیه به آن باشد، زیرا باید خود را با شرایط جدید وفق دهید.

مدیرکل آژانس همچنین در ادعایی گفت که وضعیت پیرامون برنامه هسته‌ای ایران بسیار نامشخص است و از کشورها خواست که مجدد با ایران تعامل کنند.

گروسی در این مصاحبه با تکرار ادعاهای خود درباره دخایر اورانیوم غنی شده توسط ایران گفت: ذخایر اورانیوم غنی‌شده تهران همچنان افزایش می‌یابد، اگرچه در ماه‌های اخیر کاهش یافته بود.

پیشتر نیز مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه‌ای با فرانس‌24 گفت خروج ایالات متحده آمریکا از برجام در سال 2018 باعث «بلاتکلیفی» این توافق شده است.

مدیرکل آژانس اتمی گفت: «ما به این توافق (برجام) دست پیدا کردیم اما توافق، بعد از آنکه ایالات متحده در سال 2018 از آن خارج شد، وارد نوعی بلاتکلیفی شد و بعد از آن ایران با عدم پایبندی به این توافق، اقدامات تلافی‌جویانه‌ای را آغاز کرد.»

جمهوری اسلامی ایران بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام با توجه به عدول کشورهای غربی از عمل به تعهداتشان در این توافق با استناد به بندهای برجام کاهش تعهدات خود را آغاز کرد. اقدامات ایران ذیل بندهایی از برجام انجام شده‌اند که به ایران اجازه می‌دهد در صورت عدم پایبندی هر یک از طرف‌ها به مفاد توافق تعهدات هسته‌ای خود را کاهش دهد.

این اظهارات گروسی در حالی مطرح است که جمهوری اسلامی ایران همواره در پاسخ به کشورهای غربی که تهران را به تلاش برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای متهم می‌کنند بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای کشور تأکید کرده است./ تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد