ابراهیم فیاض در گفت‌وگو با «فردا»:

نگاه مردم به دموکراسی مشارکتی است نه دموکراسی حزبی

کد خبر: 1263938

تحلیلگر مسائل اجتماعی و سیاسی گفت: نگاه مردم ایران به سمت تقویت دموکراسی مشارکتی است و می‌دانند از این طریق می‌توان تحول ایجاد و مشکلات را حل کرد.

نگاه مردم به دموکراسی مشارکتی است نه دموکراسی حزبی

گروه سیاست سایت فردا: رهبر معظم انقلاب بار دیگر اهمیت مشارکت مردم را در انتخابات تأکید کردند و فرمودند «انتخابات جلوی دیکتاتوری، هرج و مرج و ناامنی را می‌گیرد و رهبر انقلاب: انتخابات پایه تحول و راه‌حل مشکلات است».

ابراهیم فیاض در گفت‌وگو با «فردا» درباره نگاه مردم به موضوع انتخابات و نوع موضعگیری مجموعه های سیاسی گفت: انقلاب اسلامی ایران براساس دموکراسی مشارکتی بنا شد. البته آن زمان گروه های مختلفی اعم از نهضت آزادی، مجاهدین خلق و توده نیز فعال بودند اما مردم به رویکردهای آنها توجهی نکردند، پشت سر امام قرار گرفتند تا پیروز شدند.

وی با بیان اینکه دموکراسی در ایران مشارکتی است، افزود: دموکراسی مشارکتی، ماهیت مردمی دارد اما از درون دموکراسی حزبی اشرافیت بیرون می آید، یعنی یکسری آن بالا هستند، همان ها جا به جا می شوند و به افکارعمومی و آرای جامعه جهت می دهند تا منافع اقتصادی به دست آورند؛ اتفاقی که در آمریکا می افتد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی و اجتماعی درباره تلاش برخی از احزاب و جریانات برای سرد کردن فضای انتخابات گفت: مردم اصلا کاری به اینها ندارند چون جامعه ایران می داند دموکراسی حزبی خشن و اشرافی است و کشور را به شدت دچار بحران می کند. این نوع دموکراسی در ایران شکست خورد؛ شاهدش هم زمان دولت اصلاحات است که کلی پول کشور را هزینه تقویت تحزب کردند اما هیچ ثمری نداشت.

فیاض احزاب ایران را فاقد ایدئولوژی خواند و گفت: احزاب معمولا در ایران زمان انتخابات تحرکی می کنند و می کوشند از درون ایجاد فضای دوقطبی به اهداف سیاسی و اقتصادی خود برسند اما نگاه مردم ایران به سمت تقویت دموکراسی مشارکتی است و می دانند از این طریق می توان تحول ایجاد و مشکلات را حل کرد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها