فرصت‌های انتخابات مجلس

کد خبر: 1279800

دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با مشارکت ۴۱ درصدی مردم در حالی به پایان رسید که هم به لحاظ زمینه و شرایط برگزاری این انتخابات و هم به لحاظ نتایج حاصل از آن، عبرت‌ها و فرصت‌های فراوانی برای بازیگران مختلف قابل‌ذکر است.

فرصت‌های انتخابات مجلس

از جمله عبرت‌های این انتخابات برای جریان‌های سیاسی اپوزیسیون‌نما آن است که راهبرد و شعار تحریم انتخابات از نظر مردم فاقد اعتبار است و اگرچه آن‌ها با این کار می‌خواستند ژست همراهی با مردمی بگیرند، اما مردم نشان دادند که همراهی با آن‌ها از مسیر انتخابات و کمک به حل مشکلات کشور می‌گذرد.

برای جریان‌ها و گروه‌های فعال در انتخابات نیز حاوی این عبرت است که راهبرد وحدت و اجماع را باید مدنظر قرار دهند تا هم آرای مردمی را پراکنده نساخته و هم منتخبان مردم با آرای بیشتری وارد مجلس شوند. همچنین برای دشمنان این عبرت را در پی دارد که با فشار‌های حداکثری و جنگ ترکیبی نمی‌توانند ملت عزتمند و باعظمت ایران را تسلیم سازند. پس باید با این ملت با زبان تکریم و نه تحریم و فشار مواجه شوند.

در باب فرصت‌های حاصل از این انتخابات نیز می‌توان به تثبیت بیش از پیش مردم‌سالاری دینی راستین در ایران اشاره کرد، زیرا عدم‌رأی‌آوری چهره‌های باسابقه و در نقطه مقابل، اقبال مردم به چهره‌های جوان حکایت از واقعی و راستین بودن مردم‌سالاری در ایران است. درواقع، امانتداری نظام از رأی مردم گویای آن است که نظام به موازین مردم‌سالاری پایبند است و برای رأی مردم اثر و جایگاه واقعی قائل است. ایجاد فرصت خدمت‌رسانی و گره‌گشایی از مشکلات مردم ایران از دیگر فرصت‌های انتخابات اخیر است، زیرا مردمی که با وجود شدیدترین فشارها، این‌گونه پای کار کشور و نظام هستند، شایسته بهترین‌ها هستند و درواقع، این حضور مردمی می‌تواند در حکم قوت قلب و نکته اتکایی برای مسئولان جهت تداوم اقدامات تحولی به منظور گره‌گشایی از مشکلات مردم باشد.

در این زمینه می‌توان به تغییر نسبی ترکیب نخبگانی منتخبان ملت هم اشاره کرد، به این ترتیب که رأی آوردن چهره‌های جوان، اگرچه می‌تواند حاوی آسیب‌هایی نیز باشد، اما از تغییر منطقی و مسالمت‌آمیز نخبگان در کشور حکایت دارد، امری که در راستای بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی نیز است و باید آن را به فال نیک گرفت. فرصت مهم‌تر اینکه مردم با برگزیدن مسیر انتخابات و صندوق رأی، آن‌هم در شرایط پیچیده‌ترین جنگ ترکیبی دنیا که اتفاقاً سال گذشته منجر به آشوب‌های خسارت‌بار در کشور شد، ثابت کردند که هرگونه مطالبه بهبود و تغییر در وضع کشور را نه در آشوب خسارت‌بار، بلکه در مسیر انتخابات جست‌وجو می‌کنند. از این نظر، این انتخابات بر توهم‌های اپوزیسیون بی‌وطن و قدرت‌های سلطه‌گر ضدایرانی درباره تغییر سرنوشت دولت و ملت ایران از طریق ایجاد آشوب‌های ویران‌گر خط بطلان کشید. فرصت دیگر این انتخابات، تقویت گزینه‌های روی میز نظام در حوزه‌ها و پرونده‌های مختلف سیاست و روابط خارجی کشور است. در این زمینه به ویژه می‌توان به مذاکرات مرتبط با رفع تحریم‌های ضدایرانی اشاره کرد که حضور مردمی در انتخابات بر آن اثر مثبت خواهد گذاشت.

نکته پایانی آنکه این فرصت‌ها را باید با تقویت جبهه‌شناسی و همگرایی میان منتخبان ملت و همچنین، پرهیز از اتخاذ برخی مواضع هزینه‌زا، حفظ و تداوم بخشید. درواقع، منتخبان ملت باید با ارسال پیام وحدت و اجماع به جامعه، ضمن ایجاد آرامش روانی در جامعه، گام‌های محکمی برای گره‌گشایی از مشکلات مردم بردارند تا حضور مردم در دور‌های آتی انتخابات بیش از مقطع کنونی باشد.

منبع: روزنامه جوان

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها