رحمان قهرمان‌پور در گفت‌وگو با «فردا»:

مذاکره با ایران فعلا اولویت بایدن نیست/ ترامپ رئیس‌جمهور شود فشار بر ایران مضاعف می‌شود

کد خبر: 1281289

یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی گفت: ترامپ می‌خواهد با فشار حداکثری توافقی را به ایران تحمیل کند و سیاستش در ارتباط با ایران تهاجمی خواهد بود.

مذاکره با ایران فعلا اولویت بایدن نیست/ ترامپ رئیس‌جمهور شود فشار بر ایران مضاعف می‌شود

گروه سیاست سایت فردا: در سال جدید با یک رخداد در حوزه سیاست خارجی مواجهیم؛ انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و رقابت بین دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور‌سابق آمریکا و جو بایدن، رئیس‌حمهور مستقر این کشور. انتخاب هر کدام از این‌ها می‌تواند تأثیرات متفاوتی بر مناسبات میان ایران و آمریکا داشته باشد.

رحمان قهرمان‌پور، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی، درباره این موضوع به «فردا» گفت: «اکنون با توجه به اینکه چندماه به انتخابات آمریکا باقی است، نمی‌شود به قطعیت گفت که چه کسی برنده انتخابات می‌شود اما اگر بخواهیم بر اساس سناریوها جلو برویم، می‌شود گفت که اگر بایدن روی کار بیاید در مواجهه با ایران همین مسیر فعلی را ادامه می‌دهد اما باتوجه به جنگ اوکراین و غزه دولت بایدن تا یک سال بعد از پیروزی نمی‌تواند مذاکرات را در اولویت خود قرار دهد و احتمالا تا سال ۲۰۲۵ و حتی ۲۰۲۶ درگیر روند صلح در خاورمیانه و جنگ اوکراین و روسیه خواهد بود».

او ادامه داد: «از آن سو اگر ترامپ رئیس‌جمهور شود وضعیت متفاوت می‌شود. او باتوجه به اینکه نظام قضایی آمریما در سال‌های اخیر علیه‌اش بوده است و دموکرات‌ها نقدهای تند و تیزی علیه‌اش مطرح کرده‌اند و از آنجا که تنها همین یک دوره را می‌تواند رئیس‌جمهور باشد و دوره دیگری را برای خودش متصور نیست، جسورتر می‌شود و پر ریسک‌تر رفتار خواهد کرد.‌ سیاست آمریکا شخصی‌تر می‌شود و در این شرایط فرصت‌ها برای ایران و تهدیدهایی علیه‌اش ایجاد می‌شود».

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی همچنین بیان کرد: «اگر ایران با ترامپ به توافق برسد هیچ نهادی در آمریکا مانعی ایجاد نخواهد کرد اما تهدید آن است که ترامپ می‌خواهد توافق را به ایران تحمیل کند و جنس توافقی که او در نظر دارد، با مذاکره و تعامل نیست. ترامپ می‌خواهد با فشار حداکثری توافقی را به ایران تحمیل کند و سیاستش در ارتباط با ایران تهاجمی خواهد بود».

قهرمان پور در پایان گفت: «درست است که ترامپ فرد رادیکالی است اما در دوره ریاست‌جمهوری‌اش نشان داد که خطر قرمزش ورود به جنگ است. اگر او برنده انتخاب شود احتمال جنگ میان ایران و آمریکا کم هم می‌شود اما فشارها افزایش می‌یابد».

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها