«فردا» گزارش می‌دهد؛

تقویت مواضع راست افراطی در اروپا

کد خبر: 1283084

نظرسنجی آیپسوس چه می گوید؟

 تقویت مواضع راست افراطی در اروپا

گروه بین الملل سایت فردا - حنیف غفاری: اگرچه انتخابات پارلمانی اروپا ، به نقطه آشکارساز خیزش مجدد احزاب راست افراطی تبدیل می شود اما به نظر می رسد احزاب سنتی میانه رو در اروپا علیه ملی گرایان افراطی ائتلاف خواهند کرد بر اساس نتایج نظرسنجی شرکت ایپسوس (Ipsos) که به طور اختصاصی برای یورونیوز انجام شده، احتمالاً حمایت رای دهندگان از راست‌های افراطی در انتخابات پیشِ‌رویِ پارلمان اروپا افزایش خواهد یافت، اما احزاب حامی اروپایِ واحد ۶۳ درصد از کرسی‌ها را در اختیار خواهند داشت.این نظرسنجی اختصاصی که نتایج آن روز سه‌شنبه (۱۹ مارس) منتتشر شد، با مشارکت نزدیک به ۲۶ هزار واجد شرایط رای دهی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا انجام شده است. 

نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که ترکیب پارلمان اروپا دچار دگرگونی اساسی نمی‌شود، جایی که میانه‌روها اکثریت مورد نیاز برای تایید مقامات و تصویب قوانین را در اختیار دارند. با این حال، احزاب راست افراطی و مخالف اتحادیه اروپا می‌توانند دستاوردهای قابل توجهی را کسب کنند.

بر پایه نتایج این نظرسنجی، تعداد نمایندگان پارلمان اروپا که عضو حزب راست میانهٔ مردم اروپا (EPP) و سوسیالیست‌های جناح چپ هستند، تعدادی از کرسی‌های خود را از دست خواهند داد ولی همچنان قدرتمندترین فراکسیون‌های پارلمان اروپا خواهند بود. در جایگاه سوم، ائتلاف لیبرال تحت هدایت امانوئل ماکرون به نام «تجدید اروپا» با تعداد کرسی‌های کمتر نسبت به پارلمان فعلی قرار خواهد داشت. قدرت‌گیری راستگرایان افراطی و احزاب ضد اتحادیه نیز موجب خواهد شد تا حزب سبز به رتبه ششم تنزل کند.با نزدیک به ۴۰۰ میلیون واجد شرایط رای دادن، انتخاباتی که از ۶ تا ۹ ژوئن ۲۰۲۴ (۱۷ تا ۲۰ خرداد ۱۴۰۳) برای تعیین ۷۲۰ نماینده پارلمان اروپا برگزار می‌شود.

یکی از اولین وظایف کلیدی پارلمان آینده اروپا تایید رئیس کمیسیون اروپا خواهد بود.به این ترتیب، تکرار نتایج این نظرسنجی در انتخابات آتی پارلمان اروپا خبر خوبی برای اورزولا فن در لاین، رئیس فعلی کمیسیون پارلمان است، که خود را برای دوره‌ای دیگر نامزد این سمت کرده است. نتایج نظرسنجی نشان می‌دهد که او می‌تواند اکثریت مورد نیاز خود را با حمایت راست میانه، سوسیالیست‌ها و سبزها یا لیبرال‌ها، به دست آورد.نکته مهم تر اینکه جریان ملی گرای افراطی، تلاش می کند در راستای بر هم زدن تعادل سیاسی موجود در پارلمان اروپا، برخی جریانات نوین میانه رو در کشورهای اروپایی را نیز با خود همراه نموده و در برخی مسائل کلیدی و رای گیری ها، اقداماتی را علیه مواضع احزاب طرفدار اتحادیه اروپا( خصوصا سبزها، سوسیال دموکراتها و محافظه کاران میانه رو ) صورت دهد. طی دو دوره اخیر، مواضع جریان راست افراطی در پارلمان اروپا تقویت شده است. همین مسئله، در انتخابات پارلمانی اروپا نیز قطعا ظهور و بروز قابل توجهی پیدا خواهد کرد. کار به جایی رسیده که همه احزاب سنتی اروپا ناچارند از مواضع مبنایی و سیاسی خود عبور کرده و در راستای مواجهه با جریان راست افراطی، با یکدیگر ائتلاف نمایند. این بدترین وضعیت ممکن برای قاره سبز خواهد بود.وضعیتی که حداقل تا زمان برگزاری انتخابات پارلمانی اروپا، نشانه ای دال بر تغییر آن به سود سران اروپای واحد مشاهده نمی شود. 

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها