سه گام کلیدی برای بهبود سئو سایت

کد خبر: 1239134

امروزه بهینه‌سازی وب سایت بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کرده است؛ به‌خصوص برای کسب‌وکارهایی که می‌خواهند در بازار رقابتی جایگاه خود را مستحکم کنند، داشتن یک استراتژی سئو قوی حیاتی است.

سه گام کلیدی برای بهبود سئو سایت

 

اما چگونه می‌توانیم سئو سایت خود را بهبود ببخشیم؟ در این مقاله، سه گام کلیدی برای بهبود سئو سایت را بررسی خواهیم کرد که شامل همراستایی با الگوریتم‌های گوگل، بررسی سرعت و عملکرد فنی سایت و لینک‌سازی موثر داخلی و خارجی است.

برای بهبود سئو سایت خود باید چه اقداماتی را انجام دهیم؟

برای بهبود سئو سایت و افزایش دید در صفحات نتایج جستجو، روش‌های مختلفی وجود دارد؛ از جمله:

 • تحقیق کلمات کلیدی و بهینه‌سازی محتوا
 • وجود لینک‌های داخلی و خارجی
 • ساخت نقشه XML سایت و به‌روز رسانی آن
 • استفاده از تصاویر بهینه شده و کم حجم
 • بهینه‌سازی کدهای وب سایت

این ۵ مورد، تنها تعدادی از اقدامات لازم برای بهبود سئو سایت هستند که انجام صحیح آن‌ها، نیازمند آموزش seo و یادگیری اصول آن به‌صورت حرفه‌ای و تخصصی است. به همین منظور، شرکت در دوره آموزش سئو می‌تواند بهترین انتخاب باشد؛ اما از آنجایی که دوره‌های مختلفی در این حوزه برگزار می‌شوند، مهم است در دوره‌ای شرکت کنید که توسط متخصصان مجرب سئو برگزار می‌شود و کلیه تکنیک‌های مهم و ضروری off-page ،on-page ، سئو تکنیکال و قواعد لینکسازی را به‌صورت پروژه‌محور و به‌روز به شما تدریس کند؛ زیرا قرار است در انتهای دوره آموزشی، برای ورود به بازار کار حرفه‌ای آماده شوید.

علاوه‌براین، پیش از انتخاب دوره آموزش سئو سایت مطمئن شوید که تیم پشتیبانی قدرتمندی دارد و حتی بعد از اتمام دوره نیز می‌توانید از مدرسان آن کمک بگیرید. چراکه شما در ابتدای راه هستید و طبیعی‌ست که در طول یادگیری در دوره آموزش سئو یا بعد از آن، با سوالاتی جدید مواجه شوید که تنها راهنمایی مدرسان حرفه‌ای می‌تواند ادامه مسیر را برای شما راحت‌تر کند.

16

به‌طور کلی، برای بهبود سئو سایت سه گام اساسی وجود دارد که باید آن‌ها را دنبال کنیم:

همراستایی با الگوریتم های گوگل

اولین گام برای بهبود سئو سایت، همراستایی با الگوریتم های گوگل است. از آنجایی که گوگل به‌طور مداوم الگوریتم‌های خود را به‌روز می‌کند، برای حفظ رتبه سایت خود در نتایج جستجو باید با این تغییرات همگام شوید. این کار نیازمند آموزش صفر تا صد سئو است که با شرکت در دوره‌های آموزشی تخصصی می‌توانید آن را به‌صورت حرفه‌ای یاد بگیرید.

بررسی مهم‌ترین الگوریتم‌های اخیر گوگل

گوگل در طول سال‌ها الگوریتم‌های متعددی را برای بهبود رتبه وب سایت در نتایج جستجو ارائه داده است که این تغییرات در زبان فارسی هم خودی نشان داده است. یکی از این الگوریتم‌ها، الگوریتم PageRank است که در گذشته بر اساس کیفیت و تعداد لینک‌های ورودی به یک صفحه وب، عملکرد وب سایت را ارزیابی و رتبه‌بندی می‌کرد؛ تا اینکه الگوریتم‌های جدیدتر مانند Panda ،Penguin و Hummingbird که به‌ترتیب برای جلوگیری از کیفیت پایین محتوا، کاهش اثرات سئوی سیاه و توجه بیشتر به مفهوم و معنای کلمات کاربرد دارند، توسط گوگل معرفی شدند.

در سال‌های اخیر، گوگل با ارائه الگوریتم BERT تلاش کرده تا به‌جای تمرکز بر کلماتی که در محتوا وجود دارد، معنای واقعی جملات را درک کند. این تغییرات به‌همراه به‌روز رسانی‌های مداوم الگوریتم‌های قبلی، به گوگل کمک کرده تا رتبه‌بندی وب سایت‌ها در SERP را به‌شکل منطقی‌تری انجام دهد. اتفاقی که افزایش رضایت کاربران را در پی داشته است.

در سال ۱۴۰۱ (۲۰۲۳)، گوگل الگوریتم‌های مهمی را معرفی کرد. از جمله به‌روزرسانی نقد و بررسی محصولات در اسفند ماه که در زبان‌های متعددی اعمال شد و به مدت یک ماه ادامه یافت و نتایج خود را در زبان فارسی هم کم و بیش نمایش داد. این به‌روزرسانی به گوگل اجازه داد تا نقد و بررسی‌های با کیفیت بالا را شناسایی کند. همچنین در آذر ۱۴۰۰ (نوامبر ۲۰۲۱)، گوگل به‌روزرسانی محلی جستجو را اعلام کرد که به مدت یک هفته ادامه یافت و به بهبود رتبه‌بندی محلی کمک کرد.

این موارد تنها چند مورد از به‌روزرسانی‌های مهم الگوریتم گوگل در سال‌های اخیر است.

بررسی سرعت سایت و تکنیکال سایت

بررسی سرعت و عملکرد فنی سایت می‌تواند تاثیر مستقیمی بر رتبه سئو داشته باشد. این موارد نیازمند بررسی تخصصی و رفع مشکلات فنی است. مهم‌ترین اقدامات برای بررسی سرعت سایت و مشکلات تکنیکال عبارتند از:

 • استفاده از ابزارهای اندازه‌گیری سرعت مانند Google PageSpeed Insights و GTmetrix.
 • بهینه‌سازی تصاویر برای کاهش حجم آن‌ها.
 • کاهش درخواست‌های HTTP با استفاده از تکنیک‌هایی مانند ادغام فایل‌های CSS و JavaScript.
 • استفاده از کش سرور و مرورگر برای افزایش سرعت بارگذاری صفحات.
 • استفاده از شبکه تحویل محتوا (CDN) برای تحویل سریع‌تر محتوا به کاربران.
 • استفاده از پایگاه داده بهینه، بررسی فایل Robots.txt، استفاده از فایل Sitemap.xml.
 • بررسی خطاهای سایت در Google Search Console.
 • استفاده از پروتکل HTTPS برای امنیت و اعتماد کاربران.

لینک سازی موثر داخلی و خارجی

گام سوم، لینک سازی موثر داخلی و خارجی است. لینک سازی یکی از روش‌های اساسی برای افزایش رتبه سئو  سایت است؛ زیرا در این شرایط، گوگل متوجه می‌شود که وب سایت شما محتوای مرتبط و باکیفیتی دارد.

درواقع لینک سازی به‌صورت صحیح، مهارتی ارزشمند است که در دوره سئو به علاقه‌مندان آموزش داده می‌شود.

17

 

در اینجا تعدادی از مهم‌ترین نکاتی که در گام سوم آموزش داده می‌شوند را برای شما آورده‌ایم:

روش‌های موثر لینک‌سازی داخلی

●استفاده از لینک‌های متنی

لینک‌های متنی بهتر از دیگر انواع لینک‌ها برای بهبود سئو سایت عمل می‌کنند. بنابراین، تلاش کنید کلمات کلیدی مرتبط را در متن لینک استفاده کنید.

●ساخت نقشه سایت HTML

نقشه سایت HTML به کاربران و موتورهای جستجو کمک می‌کند تا سایت شما را بهتر درک کنند.

●استفاده از لینک‌های متقابل

وجود لینک‌های متقابل بین صفحات مرتبط در وب سایت، به کاربران کمک می‌کند تا مطالب مرتبط بیشتری را پیدا کنند.

●استفاده از لینک‌های آرشیو

با لینک کردن مطلب به محتواهای قدیمی و مرتبط وب سایت به کاربران کمک می‌کنید تا با مطالب بیشتری از وب سایت آشنا شوند.

●استفاده از لینک‌های فوتر سایت

لینک‌های فوتر می‌توانند به کاربران کمک کنند تا سریع‌تر به بخش‌های مختلف صفحه بروند.

روش‌های موثر لینک‌سازی خارجی

●ساخت محتوای با کیفیت

با تولید محتوای باکیفیت و مفید می‌توانید به لینک‌های طبیعی بیشتری دست پیدا کنید.

●گسترش روابط

برقراری ارتباط با وبلاگ‌نویسان، صاحبان سایت و افراد تأثیرگذار در حوزه‌های مرتبط کاری، می‌تواند به شما فرصت‌های لینک‌سازی بیشتری بدهد.

●مشارکت در انجمن‌ها و گروه‌های مرتبط

مشارکت در انجمن‌ها و گروه‌های مرتبط، می‌تواند به شما کمک کند تا لینک به سایت خود را در محتوای مرتبط قرار دهید.

●استفاده از مقالات مهمان

وجود مقالات مهمان در وب سایت، می‌تواند راهی عالی برای به‌دست آوردن لینک‌های باکیفیت باشد.

●استفاده از روش‌های SEO محتوا

استفاده از کلمات کلیدی مرتبط، ایجاد عناوین جذاب و استفاده از تگ‌های متا به شما کمک می‌کند تا لینک‌های بیشتری به‌دست آورید.

 

بهبود سئو سایت یک فرایند پیچیده است که نیازمند آموزش و تجربه است. با پیروی از این سه گام، می‌توانید سئو سایت خود را بهبود بخشید و رتبه خود را در نتایج جستجوی گوگل افزایش دهید. به همین دلیل مجموعه آموزشی ژاکت آکادمی با ارائه دوره‌ای کامل از آموزش های سئو  تحت عنوان "سئوباکس" سعی در افزایش سطح مهارت در این حوزه، دارد. این دوره آموزشی تمام نکات و تکنیک‌های SEO در چها دوره جداگانه به طور کامل تدریس شده است. همچنین این دوره دارای پشتیبانی آنلاین و ضمانت بازگشت وجه است. برای مشاهده سرفصل‌های این دوره و تهیه آن بهتر است به سایت آکادمی ژاکت مراجعه کنید.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد