ریزش تدریجی قیمت خودرو در بازار + جدول قیمت خودرو

کد خبر: 1051355

ثبات نرخ ارز طی روزهای اخیر آرامش را به بازار خودرو بازگردانده است.

مسئولان وزارت صنعت و فعالان بازار خودرو وعده تداوم سیر نزولی قیمت خودرو در بازار شب عید را داده‌اند. قیمت خودرو های پرتیراژ و مونتاژی که تا یک‌ماه‌ونیم پیش متاثر از سیر نزولی قیمت ارز روند کاهشی به‌خود گرفته بود، با نزدیک‌شدن نرخ دلار به مرز ۲۶هزار تومان بار دیگر صعودی شد. خودروسازان نیز از طرح‌های تازه‌ای برای عرضه برخی محصولات پرتیراژ خود خارج از شیوه قرعه‌کشی کنونی با مجوز شورای سیاستگذاری خودرو خبر می‌دهند. بررسی قیمت حاشیه بازار انواع خودروهای پرتیراژ داخلی حاکی از سیر صعودی قیمت خودرو است. میزان این افزایش قیمت خودرو مونتاژی بیش از خودروهای داخلی بود. فعالان صنفی نیز به مشتریان توصیه می‌کنند در شرایط کنونی قیمت خودرو از خرید و فروش خودرو خودداری کنند تا دچار ضرر و زیان احتمالی ناشی از ریسک نوسان قیمت‌ها نشوند.

قیمت خودرو دوباره شروع به ریزش کرد

ثبات نرخ ارز طی روزهای اخیر آرامش را به بازار خودرو بازگردانده است و حال با پیش‌بینی عرضه خودروهای ۱۴۰۰ در ماه‌های ابتدایی سال آینده فروشندگان نسبت به فروش خودروهای خود در روزهای پایانی امسال تمایل بیشتری پیدا کردند.

قیمت خودرو

در حالی که بازار خودرو در بهمن‌ماه نوسانات شدید قیمتی را تحت‌تاثیر نرخ ارز تجربه ‌کرده است، اسفندماه تاکنون برای بازار خودرو آرامش نسبی را به همراه داشته است و قیمت‌های خودرو در این روزها همسو با بازارهای موازی طلا، سکه و حتی موبایل به ثبات رسیده‌اند.

با کاهش نوسانات قیمت‌ها در بازار خودرو طی چند روز اخیر دلالان از این بازار رخت بربستند و به گفته کاشانی رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در حال حاضر تنها توسط خریداران واقعی معامله‌ای در این بازار شکل می‌گیرد.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروگفت: در حال حاضر بازار خودرو روند طبیعی را در پیش گرفته است و مصرف کنندگان واقعی معاملات خود را از سر گرفته‌اند اما با توجه به ثبات قیمت‌ها دلالان از این بازار خارج شده‌اند چراکه امیدی به افزایش قیمت‌ها ندارند.

وی افزود: در حال حاضر مصرف‌کنندگان بیشتر به دنبال خودروهای داخلی هستند چراکه توان خرید خودروهای خارجی با این قیمت‌های نجومی را ندارند.

در حالی که مصرف‌کنندگان واقعی دوباره به بازار بازگشته‌اند احتمال عرضه خودروهای ۱۴۰۰ در ماه‌های ابتدایی سال آینده تمایل فروشندگان را نیز در این روزها به فروش خودرو افزایش داده است و با توجه به افزایش عرضه خودرو طی این روزها پیش‌بینی می شود که ریزش قیمت‌ها دوباره در این بازار استارت بخورد.

چرا خریداران از خرید خودروهای خارجی منصرف شدند؟

پس از برجام شرکت‌های زیادی از فرانسه به ایران آمده بودند و شروع به سرمایه‌گذاری مستقیم در کشور کرده بودند. پژو و رنو دو خودروساز شناخته شده در این قالب بودند اما در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ همزمان با خروج دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا این شرکت ها نیز مجبور به خروج از کشور شدند.

حال افزایش امیدها مبنی بر بازگشت آمریکا به برجام و چشم‌انداز روشن بازگشت خودروسازهای اروپایی و یا کره‌ای به کشور بازار خودروهای چینی را راکد کرده است و خرید و فروش این خودروها در بازار شب عید نسبت به ماه های گذشته کاهش یافته است و از طرف دیگر چشم‌انداز روشن قیمت ارز نیز بی‌تاثیر در خروج خریداران از بازار خودروهای خارجی نبوده است و در حال حاضر مصرف‌کنندگان به امید کاهش قیمت خودروهای خارجی تحت‌ریزش نرخ ارز از خرید خودروهای خارجی دست کشیده‌اند.

تلاش سایت‌ها برای برهم زدن آرامش نسبی قیمت خودرو

طبق بررسی‌های میدانی صورت گرفته از ابتدای هفته تاکنون قیمت‌ها در بازار خودرو ثابت بوده است این در حالی است که سایت‌های اعلام کننده قیمت خودرو در این مدت روزانه قیمت‌های خودرو را با نوسانات میلیونی اعلام می‌کنند؛ به عنوان مثال در حالی که قیمت خودرو پژو پارس از ابتدای هفته جاری بر روی ۲۱۸ میلیون تومان ثابت بوده است براساس اعلام سایت ها این خودرو از ابتدای هفته تاکنون در رنج قیمتی ۲۱۴ تا ۲۲۰ میلیون تومان در نوسان بوده است.

قیمت خودرو

در حالی که قیمت‌ها در بازار خودرو به ثبات رسیده‌اند اما اختلافات قیمتی کماکان در این بازار دیده می‌شود با این وجود که این اختلافات قیمتی نسبت به ماه‌های گذشته بسیار کاهش یافته است و به یک تا سه میلیون تومان رسیده است اما در برخی از خودروها این اختلافات قیمتی کماکان بالا هستند و به عنوان مثال اختلاف قیمتی پژو ۲۰۷ اتوماتیک این روزها به ۱۰ میلیون تومان می‌رسد.

در حال حاضر خودروهای داخلی در این محدوده قیمتی به بازار عرضه می شوند:

پراید 111 128 تا 131 میلیون تومان
پراید 131 110 تا 112 میلیون تومان
پراید 132 113 تا 115 میلیون تومان
پراید 151 110 تا 113 میلیون تومان
پژو 206 تیپ 2 191 تا 193 میلیون تومان
پژو 206 تیپ 5 258 تا 262 میلیون تومان
پژو 207 اتوماتیک 380 تا 390 میلیون تومان
دنا معمولی 274 تا 278 میلیون تومان
سمند LX 186 تا 187 میلیون تومان 
تیبا 2 129 تا 131 میلیونتومان 
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت