پیشنهاد عجیب تل‌آویو به رهبران حماس

کد خبر: 1270465

رژیم صهیونیستی که در هدف قرار دادن رهبران حماس در غزه ناکام مانده، پیشنهاد داده آن‌ها در چارچوب یک توافق آتش‌بس کلی، این باریکه ترک کنند.


پیشنهاد عجیب تل‌آویو به رهبران حماس

مقام‌های مطلع به مذاکرات بین‌المللی جاری درباره غزه گفته‌اند رژیم صهیونیستی که تا پیش از این، هدف از جنگ علیه غزه را از بین بردن حماس اعلام کرده بود، حالا پیشنهاد داده رهبران این جنبش می‌توانند در چارچوب یک توافق آتش‌بس کلی‌ نوار غزه را ترک کنند.

این پیشنهاد رژیم صهیونیستی را که شبکه سی‌.ان‌.ان آن را «بی‌سابقه» توصیف کرده و تا پیش از این در رسانه‌ها مطرح نشده بود، در حالی است که این رژیم به‌رغم اجرای چهار ماه جنگ از هوا و زمین و دریا علیه غزه هنوز نتوانسته هیچ یک از ارشدترین رهبران حماس از جمله «یحیی السنوار» رئیس دفتر سیاسی حماس در غزه و «محمد ضیف» فرمانده کل گردان‌های القسام را دستگیر کرده یا به شهادت برساند و طبق برآوردهای خود رژیم، حدود ۷۰ درصد نیروی رزمی حماس همچنان بدون هیچ آسیبی باقی مانده‌اند. رژیم صهیونیستی به زعم خود با این تصمیم به دنبال آن است که تسلط حماس بر نوار غزه را تضعیف کند

سی.ان.ان گزارش داده برخی از مقام‌های ارشد حماس نیز در شهرهایی همچون دوحه قطر و بیروت، پایتخت لبنان ساکن هستند. اوایل ماه جاری میلادی رژیم صهیونیستی «صالح العاروری» نایب‌رئیس دفتر سیاسی حماس را در حمله‌ای هوایی به بیروت به شهادت رساند.

پیشنهادی که با پاسخ «نه» مواجه می‌شود

رسانه آمریکایی با ارائه جزئیاتی از پیشنهاد ادعایی رژیم صهیونیستی نوشته است: «به گفته یک مقام مطلع، پیشنهاد اسرائیل درباره اینکه رهبران حماس می توانند نوار غزه را ترک کنند، هر چند بعید است که از سوی حماس پذیرفته شود در هفته‌های اخیر دست کم دو بار، یک بار در ماه گذشته میلادی  از سوی دیوید بارنیا، مدیر موساد در شهر ورشو و یک بار دیگر در ماه جاری میلادی در شهر دوحه نزد آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا مطرح شده است.»

سی‌.ان.ان در ادامه این گزارش از افزایش فشار ها بر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای آنچه که این رسانه «رسیدن به نوعی راه‌حل» خواند خبر داده و نوشته است: «طبق ارزیابی خود نتانیاهو اعلام پیروزی کامل بر حماس بسیار دور از دسترس بوده و در این میان خشم اسرائیلی‌ها از بابت ناتوانی دولتشان در به خانه بازگرداندن ۱۰۰ گروگان (اسرای صهیونیست) تحت اختیار حماس افزایش یافته است.»

«آرون دیوید میلر» یک کارشناس ارشد اندیشکده کارنگی به سی.ان.ان گفت: «اسرائیل اهداف نظامی خود را محقق نمی‌کند. این واقعیت در کنار وارد آمدن فشاری عظیم به نتانیاهو و دولتش برای به خانه بازگرداندن گروگان‌ها باعث ایجاد وضعیتی شده که در آن اسرائیل مایل شده به رهبران حماس پیشنهاد ترک نوار غزه را بدهد.»

میلر اظهار کرد: «من فکر می‌کنم آن‌ها حالا با واقعیت به سادگی مواجه شده‌اند و خانواده‌های گروگان‌ها دارند نفوذی شدید را اعمال می‌کنند.»

تظاهرات علیه نتانیاهو در تل‌آویو

موج فشارهای بین‌المللی روانه تل‌آویو شده است

از سوی دیگر سی.ان.ان نوشت که رژیم صهیونیستی به دلیل تداوم بمباران نوار غزه که طبق اعلام وزارت بهداشت حماس به شهادت بیش از ۲۵۰۰۰  فلسطینی انجامیده، با موج انزجار بین‌المللی و فشارهای مضاعف آن علیه خود روبرو شده است.

طبق گزارش این شبکه آمریکایی، رژیم صهیونیستی پیشنهاد ادعایی خود برای آنکه رهبران حماس نوار غزه را ترک کنند یک بار در ماه دسامبر از سمت دیوید بارنیا در جریان دیدار او در شهر ورشو با بیل برنز، مدیر سازمان سیا و همچنین محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، نخست وزیر قطر که به عنوان یک واسطه برای حماس عمل کرد مطرح کرد.

یک مقام مطلع گفت این پیشنهاد بار دیگر در جریان حضور بلینکن در اوایل ماه جاری میلادی در پایتخت قطر  مطرح شده و در این دیدار آل‌ثانی به بلینکن گفته است که پیشنهاد اسرائیلی‌ها «هرگز موثر واقع نخواهد شد.»

کابینه جنگ رژیم صهیونیستی: بهایی که در جنگ می‌پردازیم سنگین است

نخست وزیر رژیم صهیونیستی و دو عضو کابینه جنگ این رژیم تأکید کردند بهایی که این رژیم در این جنگ می‌پردازد، سنگین است.

به گزارش ایسنا، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، بنی گانتس، عضو کابینه جنگ و یوآو گالانت، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در بیانیه مشترکی که در آغاز نشست اعضای کابینه جنگ قرائت شد، تأکید کردند: ما در مقابل سربازانی که در جنگ کشته شدند سر خم می‌کنیم و هرگز از تلاش برای تحقق پیروزی کامل دست نمی‌کشیم.

نتانیاهو گفت: روز گذشته یکی از دشوارترین روزها از زمان وقوع جنگ بود. ما ۲۴ نفر از بهترین فرزندانمان را از دست دادیم. در این جنگ ما به دستاوردهای بزرگی رسیدیم که از جمله آن تکمیل محاصره خان یونس است. اما بهای بسیار سنگینی پرداخت کرده‌ایم. ما می‌جنگیم و پیروز خواهیم شد.

گالانت گفت: روز گذشته اخبار دردناکی درباره کشته شدن ۲۴ نفر از نیروهایمان را شنیدیم و این ضربه قوی است. نیروهای ما در عمق اراضی دشمن هستند و ما مراقب تحولات شمال نیز هستیم.

وی گفت: حزب‌الله به اقدامات تحریک آمیز خود ادامه می‌دهد. ما آماده هستیم. ما خواهان جنگ نیستیم اما آماده هرگونه تحولی در شمال هم هستیم. ما دست واحدی به سمت جنوب و چشم بیداری به سمت شمال داریم.

«دانیل هاگاری» سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی روز سه‌شنبه اعلام کرد: ۲۴ افسر و سرباز از نیروهای ذخیره در اردوگاه «المغازی» در مرکز غزه کشته شدند.

وی گفت: رزمندگان فلسطینی ساختمان‌هایی را که سربازان در آن مستقر بودند با راکت هدف قرار دادند که منجر به فروریختن آن‌ها شد و ۲۴ نظامی در نتیجه ریزش ۲ ساختمان در مرکز غزه کشته شدند./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها