دکه/ بررسی مهم‌ترین عناوین مطبوعات کشور

از دائم‌الکمپینی سعید محمد تا شبح تحریم غربی‌ها

کد خبر: 1194074

در بسته خبری پیش رو به بررسی مهم‌ترین عناوین مطبوعات کشور می‌پدازیم.

از دائم‌الکمپینی سعید محمد تا شبح تحریم غربی‌ها

گروه سیاست سایت فردا: در بسته خبری پیش رو به بررسی مهم‌ترین عناوین مطبوعات کشور پرداخته می‌شود.

کیهان: مدعیان اصلاحات با دشمن همصدا هستند

برخی گروه‌های سیاسی در وقایع سه ماه اخیر نیز نتوانستند کارنامه قابل قبولی در حوزه کنش و موضع‌گیری از خود به‌جا بگذارند. روزنامه کیهان با انتقاد از این جریان نوشته: دنباله‌های دشمن در داخل در روزنامه‌ها و سایت‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی، با تکرار ادبیات دشمن، اقدامات آشوبگران را از «اعتراض» فراتر نخوانده و حتی با عنوان «جنبش» از آن نام بردند.

ادعای ظلم سیستماتیک به زنان در ایران و ادعای ظلم به اهل تسنن توسط حاکمیت در ایران از دیگر مصادیق همصدایی مدعیان اصلاحات با دشمنان در آشوب‌های اخیر بود.

سانسور اقدامات مثبت حاکمیت و نادیده گرفتن اخبار خوب، سانسور حضور چشمگیر مردم در تشییع شهدا و راهپیمایی ۱۳ آبان و... از دیگر مصادیق همصدایی مدعیان اصلاحات با دشمن در جنگ ترکیبی اخیر بود.

باید کسانی که با قلم خود، قمه اشرار را تیز و سلاح تروریست‌ها را مسلح کرده‌اند، بدون مماشات محاکمه و مجازات شوند. چرا برخی رسانه‌های مدعی اصلاحات و برخی احزاب مدعی اصلاحات هر روز با لجن‌پراکنی، خوراک رسانه‌های معاند را تأمین کرده و جای قاتل و مقتول و ظالم و مظلوم را عوض کرده و به‌جای برخورد قاطع و بازدارنده، شاهد برگزاری جلسات برخی مقامات با مدیران این رسانه‌ها و سران احزاب مدعی اصلاحات هستیم؟!

گزارش صبح نو از دائم‌الکمپینی سعید محمد

سعید محمد که زمانی می‌خواست کاندیدای ریاست‌جمهوری شود پس از آنکه با وجود راه‌اندازی کمپین‌هایی به وزارت نیز نرسید، به مدت یکسال به دبیری مناطق آزاد رضایت داد. با این وجود همان را نیز نتوانست حفظ کند و اکنون نیز طی نوشته‌ای در توئیتر به عملکرد و تیم اقتصادی دولت انتقاد کرده است.

روزنامه صبح در این ارتباط نوشته: سعید محمد نه توانست نظر مثبت شورای نگهبان را برای تایید صلاحیت جلب کند و نه نظر مساعد رییس‌جمهور را برای ادامه کار در مناطق آزاد و یا یک شغل جدید. اکنون در سال سوم حضورش در فضای سیاسی توییت‌های او خبر از فاز جدید سیاست ورزی «محمد» می‌دهند. آیا او عزم پارلمان کرده یا انتخابات ۱۴۰۴ را هدف گرفته است؟ محمد همواره در کمپین به سر می‌برد و با کمپین است که به شبکه حامیانش که عمدتا مجازی است، روح می‌دهد.

وی دوباره به موقعیت سال ۹۹ خود بازگشته و وضع موجود را در سطح سیاست رسمی و از زاویه مدیریتی نقد می‌کند. کمپین سعید محمد از خود او جلوتر است؛ و این بار قصد دارد او را در هیبت منتقد جناح اصول گرا تصویر کند.

جوان: جمهوری اسلامی به حاکمان افغانستان تمرین دولت‌داری دهد/ ممکن است طالبان در محاسبات اجتماعی دچار خطا شوند

ممنوعیت تحصیل دختران در دانشگاهها تازه‌ترین ممنوعیتی است که از سوی طالبان اعلام شده است. در این میان انتشار اخبار و تصاویری از جلوگیری نیروهای امنیتی از ورود دختران به دانشگاه کابل با واکنش‌های متعددی روبرو شد.

روزنامه جوان در این خصوص نوشته: جمهوری اسلامی ایران بر اساس درک اثری «امت واحده» به کشور‌های مسلمان می‌نگرد، ازاین‌رو لازم است با نوحاکمان در افغانستان نیز تمرین دولت‌داری انجام دهد.

حکومتی که هنوز در تشخیص مرز‌های خود دچار خطا می‌شود، به‌طور قطعی در محاسبات اجتماعی نیز ممکن است با آزمون و خطا اقداماتی را انجام داده باشد، واقعیت آن است که سازمان آموزش عالی افغانستان برگرفته از ۲۰ سال حاکمیت دولت‌های وابسته به امریکایی‌ها بوده و با حذف یک جنسیت نمی‌توان مسئله آن را حل کرد، افغانستان نیاز به یک انقلاب فرهنگی عمیق در ساختار اجتماعی خود دارد تا غربگرایی را از حیث بوروکراسی خود پاک کند.

طالبان نیز البته باید قدم‌های بیشتری در این مسیر بردارد، تغییر در امارت اسلامی به معنای کراوات زدن پشتون‌ها نیست، آن‌ها باید انگیزه‌های ضدامریکایی خود را به سود مردم مظلوم افغانستان خرج کنند.

فرهیختگان: دانشجویان دختر افغانستان در دانشگاههای ایران تحصیل کنند

به دنبال ممنوعیت ورود دانشجویان دختر افغانستان به دانشگاههای این کشور، برخی در رسانه‌ها و فضای مجازی پیشنهاد کرده‌اند که ایران میزبان این دانشجویان به شکل آموزش مجازی یا حضوری باشد.

در این راستا روزنامه فرهیختگان نوشته: آمارهای منتشر‌شده از سوی سازمان سنجش درخصوص آزمون سراسری نشان می‌دهد بخش قابل توجهی از ظرفیت دانشگاه‌های کشور خالی مانده است.

با نگاهی به ظرفیت خالی موجود در نظام آموزش عالی کشور و همچنین بستر آموزش مجازی که بعد از همه‌گیری کرونا، در دنیا به یکی از ابزارهای فراگیر آموزشی مبدل شده، نظام آموزش عالی ایران امروز بستر و ابزارهای لازم را برای پذیرش دانشجویان دختر افغانستان در اختیار دارد.

این موضوع را می‌توان در کوتاه‌مدت به شکل مجازی و غیرحضوری و در بلند‌مدت با میزبانی از دانشجویان در‌قالب حضور دانشجویان بین‌‌الملل دنبال کرد.

روزنامه دولت: آمریکا و اروپا می‌خواهند شبح تحریم را بالای سر ایران نگه دارند

پس از کنفرانس بغداد2 و دیدار برجامی هیأت‌های ایرانی و اروپایی که در‌ آن به از سرگیری مذاکرات تاکید شده موجب شد که این سوژه مجددا به صفحات رسانه‌ها بازگردد.

روزنامه دولت در این زمینه نوشته: مواضع بلینکن و بورل نشان می‌دهد امریکا و اروپا در عین حال که تلاش دارند مسأله مذاکرات و عقب نشاندن ایران از پیشرفت‌های هسته‌ای مطابق با برجام را به نتیجه برسانند با دستاویز قرار دادن دو مسأله واهی و البته جدید دیگر یعنی اغتشاشات و مسأله ادعایی همکاری نظامی تهران و مسکو در جنگ اوکراین درصدند به بهانه‌جویی‌های خود ادامه دهند.

این کشورها گرچه متوجه این مهم شده‌اند که این سناریو کارآمدی لازم را ندارد و عملاً به شکست انجامیده است، اما تلاش دارند با بهانه‌سازی‌های حقوق بشری و تکرار واژه «سرکوب اعتراضات» اهرم فشار جدیدی را خلق کنند و شبح تحریم را همواره بالای سر ایران نگه دارند، هرچند تیم مذاکره‌کننده ایرانی اعلام کرده است که تنها توافقی را خواهد پذیرفت که با رفع مؤثر تحریم‌ها و دریافت تضامین لازم مانع از بازگشت تحریم‌های جدی به بهانه‌های دیگر شود.

جام جم عنوان کرد: توبه‌نامه برای معامله با تهران و حراج اپوزیسیون از هراس‌انتقام

در حاشیه نشست امان یکی از مقامات ارشد فرانسوی با امیرعبداللهیان، وزیر خارجه برای اصلاح مواضع اخیر پاریس صحبت‌هایی را مطرح و در عین حال بر اهمیت منافع دو کشور ایران و فرانسه تاکید کرده است.

روزنامه جام جم در این باره نوشته: در بین تمام این تغییر مواضع محافظه‌کارانه حتما چرخش فرانسوی‌ها بعد از گاف بزرگ دیدار مکرون و مسیح علینژاد که به اصرار خبرنگار صدای آمریکا انجام شد و تصاویرش با دوربین شخصی ثبت شده بود حالا فرانسوی‌ها در اجلاس بغداد ۲ که در پایتخت اردن برگزار شد، به‌دنبال ترمیم این رابطه آسیب دیده آمده‌اند.

محور اصلی و عمده این معامله سوزاندن شبکه اطلاعاتی اپوزیسیون و فعالان ضدایرانی توسط فرانسه، انگلیس و امارات به ازای چشم بستن ایران از عملیات در خاک این کشورهاست؛ چون این کشورها از انجام عملیات تلافی‌جویانه آشکار یا پنهان به‌شدت واهمه دارند و به‌خوبی می‌دانند وقتی نظام سیاسی جمهوری اسلامی در برابر تندترین، فراگیرترین و بی‌سابقه‌ترین آشوب‌ها و ناآرامی‌ها دچار هیچ مشکلی نشده پس باید بر سر میز معامله با تهران بیایند و به‌نوعی توبه‌نامه خود را هم بیاورند.

آرمان ملی: چرا سعید محمد زمانی که دبیر مناطق آزاد بود انتقاد نکرد؟

روزنامه آرمان‌ملی در واکنش به توئیت سعید محمد در انتقاد از عملکرد اقتصادی دولت، نوشته: این جملات از سوی فردی نگاشته شده که پیش از این به او لقب فرمانده جوان انقلابی داده بودند و جبهه پایداری برای پیروزی او در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 حساب کرده بود. سعید محمد اکنون نه‌تنها رئیس‌‌جمهور نشده، بلکه از دولت رئیسی نیز کنار گذاشته شده است. او را باید بازنده بزرگ انتخابات 1400 نامید چرا که دیگر نه مانند قبل جایگاهی در نهادهای نظامی دارد و نه دولت از او دلخوش است.

سعید محمد تصمیم گرفته اختلافاتش با دولت به‌‌ویژه وزیر اقتصاد را علنی کند. پیش‌‌تر مشخص بود سردار سعید محمد در کابینه رئیسی ماندگار نیست. چرا سعید محمد زمانی که در دولت و مناطق آزاد بود چنین انتقاداتی را مطرح نمی‌کرد؟

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها